Píše ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV
Vo Veľkej Británii s prekvapením zistili, aká veľká časť ľudí v produktívnom veku pracuje na zavolanie bez stáleho pracovného pomeru. Kritici varujú pred návratom divokého kapitalizmu, obhajcovia odkazujú, že lepšia je aj takáto práca ako žiadna.
Nudné britské leto rozčerili dve horúce novinky. Prvou bolo narodenie nového kráľovského potomka, druhou zas správa Medzinárodného inštitútu pre ľudské zdroje a rozvoj.
Inštitút vykonal prieskum využívania špecifického druhu pracovnej zmluvy: takzvanej práce na zavolanie.
Prieskum zistil, že oficiálne štatistiky túto formu práce podhodnotili. V skutočnosti „na zavolanie“ pracuje nie 250-tisíc, ale až milión Britov, čo sú štyri percentá pracovnej sily.
Práca na zavolanie má podobné podmienky ako klasická pracovná zmluva, ale negarantuje zamestnancovi žiadny objem pracovného času (takzvaný zero-hour contract). Zamestnanec musí čakať na telefóne, kedy ho zamestnávateľ bude potrebovať.
Zamestnávateľ nemusí zamestnancovi prácu ponúknuť. Ten zas nie je povinný okamžite ponúknutú prácu prijať. Zamestnanec je platený na základe počtu odpracovaných hodín. Garantovaná je len minimálna mzda. Tá v týchto zmluvách aj prevažuje.
Už nielen pre študentov
Práca na zavolanie je vhodná najmä pre študentov a dôchodcov, ktorí si chcú privyrobiť a nemajú problém s pružným pracovným časom. Väčšina pracovných zmlúv na zavolanie sa koncentruje v obchode, hoteloch, reštauráciách, školstve, zdravotníctve a opatrovateľstve.
Z veľkých zamestnávateľov najviac využívajú tento typ zmluvy siete rýchleho občerstvenia ako McDonald's a Subway, kde môže tvoriť až 90 percent celkového pracovného času.
Prečo vyvolal prieskum o práci na zavolanie taký rozruch?