Píše Matúš Sloboda, ktorý spolupracuje na projekte Demagog.sk
Čoskoro sa opäť začne diskusná politická sezóna. V tej predchádzajúcej politici opakovane skresľovali stále rovnaké fakty aj napriek tomu, že boli upozornení, v čom nehovoria pravdu.
Opakovanie fakticky nesprávnych výrokov je bežnou výbavou politikov naprieč politickým spektrom. Od septembra 2012 do júla 2013 Demagog.SK overil 1650 výrokov.
Analýza mnohých z nich sa opakovane začínala slovami: „v minulosti sme už overovali podobný výrok...“.
Obeťami recitovania fakticky nekorektných výrokov sa stali predovšetkým témy nezamestnanosti, voľby generálneho prokurátora a šéfa NKÚ.
Smer: ... novela Zákonníka práce nemá žiadny vplyv na zamestnanosť. Potvrdili to aj zamestnávatelia.
Predstavitelia Smeru neúnavne až päťkrát presviedčali divákov a pravdepodobne aj seba samých o tom, že novela Zákonníka práce nemá žiadny vplyv na zamestnanosť.
Údajne to tvrdili aj zástupcovia zamestnávateľov. V skutočnosti však zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov tvrdili, že novela zníži flexibilitu trhu práce a zdraží zamestnávanie.
Vláda Ivety Radičovej podľa politikov vládnej strany vraj vyčlenila na kapitolu Aktívnej politiky práce nula eur. Oficiálne zdroje však hovoria o sume 2,3 milióna eur. Vo februári 2013 bol tento výrok nepravdivo použitý až trikrát.
KDH aj SDKÚ preceňujú malé podniky.
V téme nezamestnanosti nezaostávali ani predstavitelia opozičných strán. Zástupcovia strán Ľudovej platformy viackrát opakovane zhoršovali výsledky boja s nezamestnanosťou za druhej Ficovej vlády a, naopak, neváhali vylepšovať pokles nezamestnanosti za vlády Ivety Radičovej.
Išlo o klasickú ukážku ohýbania štatistických údajov a vylepšovania oficiálnych čísel. Politici KDH a SDKÚ nesprávne odhadovali podiel ľudí, ktorých zamestnávajú malé podniky.
Ich číslo 90 percent sa vzďaľovalo od skutočnej hodnoty až o 33 percentuálnych bodov. Takáto „chyba“ v odhade nastala až trikrát.
Sulík: Program SaS bol vyhodnotený ako najlepší.
Richard Sulík sa až trikrát pochválil, že volebný program SaS na rok 2012 bol vyhodnotený ako úplne najlepší.
Hodnotenie volebných programov politických strán realizuje mnoho inštitúcií, ktoré používajú rozličné kritériá hodnotenia nezávisle od seba.
Podľa niektorých hodnotení sa program umiestnil ako najlepší, podľa iných až taký úspešný nebol. Sulíkova absolútna samochvála tak nie je fakticky korektná.
Kažimír: Radičovej vláda od nás zdedila najvyšší rast.
Minister financií Kažimír vo februári 2013 oprášil suverénne najobľúbenejší výrok predstaviteľov vládnej strany o údajnom najvyššom hospodárskom raste v Európskej únii, ktorý po prvej Ficovej vláde vraj zdedila vláda Ivety Radičovej.
Za viac ako dva roky sa stal výrok evergreenom, ktorý odznel v diskusných reláciách až osemkrát. Najvyšší hospodársky rast v Únii malo v roku 2010 Švédsko, v 2. kvartáli 2010, teda v čase odovzdávania vlády, mal vyšší hospodársky rast dokonca až poltucet krajín.
Predseda vlády v priebehu dvoch mesiacov opakovane tvrdil, že iba zopár krajín Európskej únie bude mať pozitívny hospodársky rast.
V skutočnosti až 17 krajín Európskej únie malo v čase overovania predpovedaný pozitívny hospodársky rast. Taký počet krajín nemožno považovať za „zopár“ ani v centrále Smeru.
Smer: Generálneho prokurátora vždy zvolili pri širokej zhode.
Politici Smeru pri spochybňovaní Jozefa Čentéša ako kandidáta bývalej vládnej koalície opakovane nesprávne argumentovali, že generálny prokurátor bol vždy zvolený naprieč politickým spektrom. Nie je to pravda, keďže minimálne v prípade Milana Hanzela v roku 1999 nedošlo k širokej politickej dohode.
Počty hlasov robili problém aj v prípade voľby šéfa NKÚ. Predsedu vlády Fica a ministra vnútra Kaliňáka zradila pamäť celkovo až šesťkrát pri uvádzaní počtu hlasov, ktoré získali kandidáti opozície na šéfa NKÚ v jednotlivých voľbách.
Uvádzaním nižšieho počtu dosiahnutých hlasov hyperbolizovali už aj tak veľkú neschopnosť opozície dohodnúť sa na svojom kandidátovi.
Hoci opakované nepravdivé a zavádzajúce výroky mali často iného autora či tému, mali jednu spoločnú vlastnosť - v drvivej väčšine zostali bez ohlasu tak moderátora diskusnej relácie, ako aj politického oponenta.
Zlyhanie politického súpera a moderátora umožňuje bezduché recitovanie výrokov, ktoré neobstoja v konfrontácii s faktami. Neustále opakovanie fakticky nesprávnych výrokov zvyšuje podozrenie, že nejde o odpustiteľný ľudský omyl, ale o premyslenú stratégiu slovenských politikov.