Predstavte si, že ste poistencom Unionu a práve ste sa dozvedeli, že vašej poisťovni sa na konci septembra končia zmluvy so štátnymi nemocnicami.
Keďže viete, že Union a štát sa teraz nemajú rady a Union si dokonca na štátne nemocnice sťažuje na Protimonopolnom úrade, zrejme znervózniete. No skôr, ako sa rozbehnete vymeniť zdravotnú poisťovňu, zvážte ešte pár poznámok.
Ak sa aj do konca septembra rozhodnete zmeniť poisťovňu, bude vám to v skutočnosti nanič.
Ak by sa aj Union a štátne nemocnice nedohodli, problémy vzniknú v prvých októbrových dňoch. Či potom budú trvať týždeň, alebo dva, je z tohto pohľadu jedno, pretože do konca roka budete poistencom Unionu.
Taký je zákon, prepoistiť sa možno do konca septembra, ale platí to až od januára.
V každom prípade, nemusíte sa báť, že keď si 1. októbra zlomíte nohu alebo vaše dieťa dostane zápal pľúc, pôjde vám o život. Ak aj bude nutné, aby vás ošetrili vo veľkých štátnych nemocniciach, lekári to musia urobiť bez ohľadu na zmluvu s poisťovňou. A, samozrejme, bežných súkromných ambulancií a menších okresných nemocníc, ktoré riadia župy, sa aktuálne vypovedanie zmlúv netýka vôbec.
Ak iba jednoducho chcete mať od všetkého pokoj, ani to nie je dobrý dôvod odchádzať do štátnej poisťovne. Napríklad preto, že skôr či neskôr sa aj jej poistenci stanú na chvíľu rukojemníkmi súboja štátu a zdravotníkov.
Majitelia ambulancií a aj šéfovia menších nemocníc veľmi dobre vedia, že v slovenskom zdravotníctve je vydieranie nielen účinná, ale aj spoločensky prijateľná metóda vyjednávania. Vďaka nej si rôzne skupiny medikov raz za dva-tri roky vymôžu skokovité zvýšenie príjmov.
A ak ste poistencom Unionu (alebo Dôvery), je tu ešte jeden dôvod, prečo by ste nemali meniť.
Za výpoveďou, ktorú dali štátne nemocnice súkromnej zdravotnej poisťovni Union, nie sú ekonomické dôvody (rozumej lakomosť Unionu). Súkromné zdravotné poisťovne v súčasnosti platia nemocniciam porovnateľne veľké peniaze ako Všeobecná zdravotná poisťovňa. Preto ich nemocnice rešpektujú a napokon sa s nimi vždy dohodnú.
Aktuálne výpovede vznikli evidentne len na vládny príkaz po tom, čo Union zablokoval peniaze štátu na účtoch v Luxembursku. Kým totiž Slovensko peniaze Unionu za prehranú arbitráž neposlalo, môže sa Robert Fico tváriť, že sa vlastne nič nestalo.
No ak by peniaze naozaj odišli, musel by si prezidentský kandidát vymyslieť novú výhovorku.
Čítajte viac komentárov:
Čarnogurský prekračuje hranicu bežnej diskusie a dobrého vkusu, píše Matúš Kostolný
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Pri múroch je najznepokojujúcejšie, že ich nebudujú extrémisti, ale bežní ľudia, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz