Píšu Žaneta Surmajová, Peter Sepeši a Ladislav Križan
podieľali sa na príprave návrhu zákona o organizovaní športových podujatí
Víkendový futbal zatriasol krajinou. Delobuch na Pasienkoch rozmetal dve sedadlá a zranil dievčatko, chlapca a hospitalizovaný mladík iba so šťastím neprišiel o oko.
Počas zápasu Slovenský Grob - Inter železnou mačetou zranili 46-ročného muža. Kam, do akej „vojnovej zóny“ sa náš šport, najmä futbal, dostal?
Odpoveď na otázku asi najplastickejšie reflektuje umenie v plynúcom čase. Film Muži v ofsajde z roku 1931 priniesol i búrlivú hádku dvoch fanúšikov, ktorú ukončil až strážnik poriadkovou pokutou.
Zaplnené tribúny, ktorých najväčším hriechom bolo podpálenie novín tromi kamarátmi, dominovali v láskavom filme Skalní v ofsajde z roku 1960.
Rok 1985 a demolácia vlaku idúceho z Bystrice tvrdým jadrom Sparty je považovaná za zrodenie hnutia futbalových chuligánov u nás, ktorému následne napomohol kultový film Proč?.
Vstupenky na meno
Je symbolické, že v pripomienkovom konaní sa nachádza návrh zákona, ktorý by organizáciu športových podujatí u nás mal komplexne regulovať. Návrh zrodený po mesiacoch príprav zo spolupráce ministerstva školstva a Slovenského futbalového zväzu vylepšila diskusia so športovým hnutím.
Má ambíciu čo najmenej obťažovať slušných v tých športových odvetviach, vekových a výkonnostných kategóriách, v ktorých doposiaľ neboli zaznamenané akty diváckeho násilia ani iné incidenty. Vymedzuje hranicu verejného záujmu, po prekročení ktorej sa organizovanie verejného športového podujatia stáva predmetom záujmu verejného práva a nastáva sprísnenie režimu organizovania dané buď prítomnosťou vyššieho počtu osôb na mieste konania podujatia, vyšším výskytom bezpečnostných incidentov (futbal, hokej), alebo rizikovosťou účastníkov podujatia.