Píše Marián Sekerák, politológ a spoluautor portálu Svetkrestanstva.sk
Pápež František sa pustil do reforiem cirkvi, ale čoraz častejšie sa ozýva kritika z jej vnútra. Nespokojnosť prejavujú aj prívrženci ekonomiky neviditeľnej ruky.
Tri špeciálne komisie, jeden bezpečnostný výbor, jedna „nevlastná“ encyklika a neortodoxný pastoračný prístup. Taká je zatiaľ približná bilancia doterajšieho Františkovho pontifikátu. „Pápežománia“ vďaka argentínskej hlave katolíckej cirkvi trvá aj naďalej.
Duch aktuálnych reforiem vo Vatikáne nie je slabým vánkom. Skôr orkánom, ktorý spôsobuje energický pápež Bergoglio, rúcajúci mnohé doterajšie predstavy o pôsobení hlavy cirkvi. Vďaka nemu nadchýna aj nekatolícke masy. Vo „vlastnom tábore“ však nachádza čoraz viac nepriateľov.
Už počas rokovaní pred tohtoročným marcovým konkláve kardináli zostavili približný identikit budúceho pontifika a jeho úloh: zreformovať Rímsku kúriu, hlavný administratívny aparát najväčšej z kresťanských cirkví, najmä odstrániť duplicitu niektorých jej úradov a zefektívniť ich činnosť.
Ďalej prehodnotiť pôsobenie Inštitútu pre náboženské diela (IOR), známeho ako Vatikánska banka, a predovšetkým zmeniť negatívny obraz katolíckej cirkvi v očiach svetovej verejnosti. Poslanie neúprosného manažéra „s ľudskou tvárou“ padlo na Argentínčana Bergoglia, ktorý sa hneď pustil do práce.
Ako predchádzať škandálom
V polovici apríla vymenoval pápež osem členov špeciálnej kardinálskej pracovnej skupiny. Zaoberať sa má možnosťami revidovania organizácie a kompetencií kuriálnych úradov.
Skupinu tvorí osem kardinálov a jeden sekretár v hodnosti biskupa. Vlastné zastúpenie v nej má každý kontinent, pričom pomerom 7:1 prevažujú kardináli z pastorácie.