Píše politológ Radoslav Štefančík
Ak to politici nedokážu, nebude rozdiel medzi hulvátom vo vláde a v opozícii.
K objektom výskumu spoločenských vied patrí v západných demokraciách už niekoľko rokov mimoriadne nebezpečný fenomén znechutenia z politiky, respektíve z politických strán.
Ako sa prejavuje?
Účasť vo voľbách klesá, znižuje sa počet ľudí združených v politických organizáciách, naopak, rastie voličská prelietavosť. Voliči prejavujú sympatie skôr konkrétnym osobnostiam než politickým stranám.
Doslova na zelenej lúke vznikajú nové stranícke subjekty a tie staré postupne zanikajú. Ľudia prestávajú dôverovať voleným reprezentantom, pochybujú o ich politickej kompetentnosti a namiesto prejavov rešpektu nimi pohŕdajú.
Nedôveru voči politikom podnecuje viac faktorov. Okrem nesplnených predvolebných sľubov k nim patrí aj bežné správanie verejných činiteľov.
Ak sa politici prejavujú ako hulváti, ak si z parlamentu robia krčmu alebo boxerský ring, ak sú aktívnejší najmä politici poznačení rôznymi škandálmi (pochybný doktorský diplom či kšefty so župnými peniazmi nevynímajúc), ak popritom všetkom myslia predovšetkým na svoje osobné záujmy a neprejavujú zmysel pre sebareflexiu, vtedy môže spoločnosťou otriasť silný pocit nedôvery a znechutia z politiky a politických strán.
Začiatok konca
Rastúca nedôvera voči demokratickým princípom a straníckym alternatívam z demokratického stredu je pri kolektívnom pocite znechutenia z politiky mimoriadne nebezpečná.