Píše Oľga Gyárfášová, sociologička
V týchto dňoch boli zverejnené výsledky projektu German Marshall Fondu (GMF) Transatlantické trendy, ktorý od roku 2002 skúma názory obyvateľov Spojených štátov a viacerých európskych krajín na otázky svetovej politiky a bezpečnosti. Už desiaty raz sa prieskum uskutočnil aj na Slovensku, a tak môžeme slovenskú verejnosť vidieť v desaťročnom vývine, ale aj v porovnaní s inými. Z množstva perspektív vyberám len tri, ktoré odzrkadľujú dlhodobejšie procesy či hlbšie ukotvené hodnoty.
Eurooptimisti
Prieskum opakovane potvrdil, že Slováci viac milujú Európu ako Ameriku a viac sa identifikujú s členstvom v Únii ako v Severoatlantickej aliancii, zároveň prejavujú nadpriemernú náklonnosť k Rusku.
Diferencovaný postoj EÚ - NATO sa datuje ešte od predvstupového obdobia a pretrváva. Slováci sú aj napriek kríze eurooptimisti. Napríklad zo všetkých skúmaných štátov eurozóny (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko) je to práve Slovensko, kde má euro najlepší „cveng“ a väčšina ľudí bez ohľadu na krízu vidí jeho priaznivý vplyv na ekonomiku.
Na druhej strane Slovensko sa väčšinovo pripája k tým, ktorí hovoria, že každý členský štát by si mal zachovať právomoc rozhodovať v otázkach hospodárskej a finančnej politiky pre seba, kompetencie Únie by sa v tomto ohľade nemali rozširovať.
Slovensko nikdy nepatrilo ku krajinám so silným transatlantickým ťahom na úrovni obyvateľstva (o to jasnejší bol u politických elít) a vzťah k politike USA, prípadne k ich medzinárodnému líderstvu patril k tým rezervovanejším.
Komparatívne s inými krajinami táto črta ostáva, avšak Slovensko 2013 je oveľa protransatlantickejšie, ako bolo v roku 2004, respektíve v rokoch 2006 - 2007, keď vrcholila protiamerická hystéria. Prejavuje sa to aj vo vnímaní aliancie, ktorej dôležitosť pre našu bezpečnosť vidí jasná nadpolovičná väčšina dospelej populácie. Svoje iste zohral aj nový prezident USA.