Aj keď existuje rozdiel medzi hromadnou pripomienkou a petíciou, aktuálne ich spája návrh novely zákona o petičnom práve. Je neodškriepiteľné, že v tejto súvislosti Úradu vlády pod vedením Igora Federiča porušil zákon tým, keď jeho pracovníci overovali, či ľudia podpísali, alebo nepodpísali hromadnú pripomienku k uvedenej novele.
Hlavný argument Úradu vlády, že musí overiť každú pripomienku, ktorú podpíše viac ako päťsto ľudí, žiadnym argumentom nie je – ide len o obyčajnú výhovorku. Igor Federič totiž nedokáže ukázať ustanovenie zákona, ktoré mu takýto postup umožňuje nie preto, lebo by nechcel, ale preto, lebo nemôže, keďže neexistuje. A nielen zákona, nedokáže ukázať ani to, kde je to napísané v Legislatívnych pravidlách vlády. Z rovnakého dôvodu.
Je to nielen paradoxné, ale hlavne nebezpečné. Či ide o zneužitie právomoci verejného činiteľa, nech zhodnotí prokuratúra, isté je, že ide o šikanovanie ľudí, ktorí chcú predloženú novelu vylepšiť. Konajú v dobrom a nie v zlom úmysle. Veď okrem iného žiadajú iba verejnú diskusiu k novele a nepredlžovať vybavovanie petície až na tri mesiace. Inými slovami, žiadajú otvorenú a občiansku a nielen kuloárnu a stranícku debatu na posúdenie argumentov, prečo je novela zákona v tomto potrebná a či nejde len o ďalšie odsunutie verejnosti na vedľajšiu koľaj.
Novela je však súčasťou systému, ktorý v krajine strana a vláda zavádza. Vidieť to už aj na argumentoch , ktoré predkladá minister vnútra Robert Kaliňák v súvislosti s utajovaním časti analýzy, nazvanej ESO. Na jednej strane hovorí, že analýza nie je verejná, na strane druhej tvrdí, že si do nej píše poznámky ako súkromná osoba. Čo je ozajstná novota, keďže tak začína platiť, že to, čo nie je tajné, je súkromné. Prípadne to môže byť vybielené. Aj tak vládne Smer-SD.
Podobne ako na Úrade vlády, u ministra Kaliňáka, ale aj jeho kolegov, napríklad ministra Malatinského, ktorý sa aktuálne pripravuje obmedziť slobodný prístup k informáciám, je to aj v parlamente. Jeho predseda Pavol Paška napriek zákonu aj zdravému rozumu totiž požaduje od mimovládnych strán, aby mu najskôr predložili kandidáta na post šéfa NKÚ a až potom vraj vyhlási jeho voľbu. Jednoducho - Pat a Paška.
„Zlyhal som ako právnik,“ vyhlásil pred rokmi poslanec Robert Fico, keď mu do bytu prišiel muž v teplákoch, predstavil sa ako policajt a opýtal sa, či podpísal petičné hárky Demokratickej únie. Krátko predtým totiž radil ľuďom, ako sa majú v takomto prípade správať. Ak Igor Federič po obťažovaní ľudí, ktorým nie je jedno, čo sa v krajine robí, zostane šéfom jeho Úradu vlády, potom zlyhá aj ako premiér.
(Autor je publicista)
Čítajte viac komentárov:
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="6994178" url-type="sme-article"]Bývalých agentov a pracovníkov ŠtB býva v okolí českého prezidenta viac než na zjazde KSČM, píše Peter Morvay[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="galis" id="6994188" url-type="sme-article"]Niektorí zástupcovia štátu i štátom uznaní znalci zlyhali v prípade Hedvigy Malinovej na celej čiare už dávno, myslí si Tomáš Gális[/content]