Celý svet v októbri nervózne sledoval odstávku americkej vlády a hrozbu bankrotu. Obe udalosti sa už v USA stali politickým folklórom. Republikáni a demokrati predvádzajú, ako hlboko môže spadnúť politická reprezentácia najbohatšej krajiny sveta, keď zahodí zdravý rozum.
Ale nejde tu len o súkromný cirkus amerických politikov. USA sú stále najväčšou ekonomikou a tiež najväčším dlžníkom na svete. Všetky veľké ekonomické krízy od roku 1929 sa začali v USA a rýchlo sa preniesli do zvyšku sveta. Zatiaľ sa tak veľa nestalo. Škody z odstávky vlády v októbri 2013 sa odhadujú na skromných 24 miliárd dolárov. Vyššie náklady by mohlo priniesť prípadné zníženie ratingu a nárast úrokov z vládnych dlhopisov.
Zámienkou pre odstávku vlády bol spor o Obamovu zdravotnícku reformu. Ultrakonzervatívne krídlo Republikánskej strany (Tea Party) v nej vidí Antikrista a nevie sa s ňou zmieriť. Tvrdí, že táto reforma je veľmi drahá a výrazne zvýši zadlženie krajiny. USA by vraj nemali zavádzať rozsiahle sociálne programy európskeho štýlu, ale skôr znižovať dane a škrtať prebujnený systém sociálnych dávok.