Po Focuse aj Polis hlási, že nehybnosť je meno politickej scény.
Smer takmer rovnako ako v septembri, KDH navlas rovnako a všetci ďalší tiež na číslach, čo sa komfortne zmestia do štatistickej chyby posledného merania.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdDRKRXpJeDNZYlQ0RExWZjY4ZjVOcVE&transpose=1&headers=1&range=A21%3AJ25&gid=1&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#fff2cc"},"1":{"color":"#ffd966"},"2":{"color":"#bf9000"},"3":{"color":"#783f04"}},"animation":{"duration":500},"width":490,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"chartArea":{"height":"","width":"410","left":"","top":""},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","logScale":false,"viewWindow":{"max":null,"min":0},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"max":null,"min":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Prefencie Polis - m\u00e1j a\u017e okt\u00f3ber","height":320,"legend":"top","focusTarget":"category","isStacked":false,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":false,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 3"}
Keďže Polis sa pretelefonoval do 1 100 domácností desať dní pred regionálnymi voľbami, zmrazené preferencie hovoria asi tri veci.
Po prvé sú výzvou Kaliňákovi, aby inštitút kampane z novely volebného zákona pokojne vyhodil. Načo je komu kampaň, keď z gravitačného poľa štatistickej chyby neunikne ani lúč, dokonca ani Nova?
Po druhé a tretie, imobilita je vysvedčením politických strán i štruktúr, do ktorých ideme voliť.
Kampaň, ktorá ničím nepohla, zdanlivo akoby potvrdzovala Toma Nicholsona, ktorý kedysi šokoval, že „Gorila hovorí (...) o tom, že systém politických strán je podfinancovaný, čo znamená, že strany nemajú dosť peňazí z legálnych zdrojov na réžiu a zaplatenie svojich ľudí“.
Ale ba. Trebárs taký Smer. Ten si vyzdvihne za volebný cyklus zo štátnej kasy 24 miliónov eur. Takže jeho celková investícia do ôsmich županských kampaní vo výške asi 250-tisíc - čiže jedno percento štvorročného žoldu - sa dá čítať jedine tak, že na Súmračnej poznajú kopu dôležitejších vecí, než sú vyššie územné celky. Podobne ostatné strany, ktorým dokopy pristane na účtoch za štyri roky tiež nejakých 24 miliónov.
Pripomienka, že stranícke centrály majú dobrý prehľad, kto si vo funkcii privyrobil dosť, aby si kampaň financoval zo svojho, je funkčná do istej miery. Na skutočnosti, že VÚC, ktoré prerozdeľujú údajne miliardu eur, nestoja politickej triede za míňanie, ale nič zásadné nemení.
Podvyživenosť kampane – s výnimkou Bratislavy - nevypovedá o podfinancovaní, ale o čomsi horšom: legálne či nelegálne zdroje, osobné a súkromné účely a priority majú prednosť pred straníckymi. To je zaujímavé preto, lebo v rôznych protikorupčných kuchárkach (na Západe) sa rozlišuje, či sa ukradnuté peniaze použili na stranu, čo je akože morálnejšie, alebo šli do súkromných vreciek.
Isteže, do parlamentných a zrejme i prezidentských volieb budú strany investovať onakvejšie. Imobilnosť preferencií pred župnými voľbami takto hovorí, že vyššie územné celky sa ako politicko-správne jednotky evidentne neuchytili. A skôr či neskôr sa s tým bude musieť čosi urobiť.
Prečítajte si aj ďalšie komentáre:
Prečítajte si tiež:
Bločková lotéria priniesla minimálne dve dobré veci, píše Konštantín Čikovský
Prečítajte si tiež:
Na nahrávkach nie je nič, čo by mohlo prácu Toma Nicholsona spochybniť, myslí si Lukáš Fila
Prečítajte si tiež:
Európska komisia dala najavo, že v úspory, ktoré má priniesť ESO, neverí, píše Peter Schutz
Prečítajte si tiež:
Každá vláda má svoje nepríjemné tajomstvá a nechce, aby sa dostali von, pripomína Peter Morvay