Župné zastupiteľstvá ani po troch funkčných obdobiach nedokázali predať svoju prácu, ba ani zmysel, verejnosti, ktorá ich za to oceňuje všeobecným nezáujmom.
Tieto voľby sú, okrem iného, dobrým príkladom toho, aké dôsledky by mohol mať nápad z dielne Obyčajných ľudí zrušiť kvórum v referende. Stačí jeden demagóg (nemusí byť vôbec bystrý), nejaká chytľavá myšlienka a veľmi motivovaný zlomok voličov a nešťastie je na svete.
Dvadsaťšesť tisíc hlasov pre Mariana Kotlebu, ktoré stačili v kraji s dvadsaťnásobne väčším počtom voličov na účasť v druhom kole, je dostatočný dôvod, aby nejaké kvórum predsa len zostalo.
Dvadsatina banskobystrickej župy legitimizuje nenávisť ako volebný program a môžeme hovoriť o šťastí, že v prešovskom či košickom kraji ju zatiaľ nikto nevzal do rúk tak rázne.
Druhé miesto Oskara Dobrovodského v obvode, ktorý okrem Malaciek zahŕňa aj okolité obce, sa môže javiť podobne, ale viac ako pri Kotlebovi tu funguje obraz obete a miestna frustrácia z neschopnosti mesta a štátu adekvátne reagovať na jeho sťažnosti. (Mimochodom, neschopnosť štátneho štatistického úradu zabezpečiť práve v deň volieb informácie z tých predchádzajúcich je škandalózna.)
Predseda vlády a Smeru hovorí, že Kotleba je problém pravice. Niečo tak hlúpeho z úst nevypustil už roky – už dávno ide o problém celého Slovenska.
Aj jeho dve vlády prispeli k tomu, že tento človek získava čoraz viac sympatií.
Lenže SDKÚ má skutočne problém naviac: Ľudovít Kaník bude vystavený nezávideniahodnej otázke, koho a či vôbec niekoho z dvojice Maňka - Kotleba v druhom kole podporiť.
Ak jeho predseda Pavol Frešo hovorí, že dokáže nájsť programové prieniky s Dobrovodským (ktoré to sú a v čom spočíva Dobrovodského program, zatiaľ nevedno), Kaník môže hľadať tiež.
A ešte drobnosť. Môžeme nadávať na Kotlebu, ale keď budeme voličov Smeru opisovať ako parazitov a tvrdiť, že Slovensko by malo končiť pri Pezinku, v princípe od neho nemáme až tak ďaleko.
Prečítajte si ďalšie komentáre:

