Toto je reklama. To len aby ste nemohli povedať, že je skrytá. Nejde o reklamu na nič sladké či slané, nemá to štyri kolesá a nebrázdi útesy, neleje sa na to modrá farba.
Pravdupovediac, je to kúsok užitočného kódu. Je to aplikácia v smartfóne.
Najprv si vyjasnime pojmy – a prosím preskočte dva odseky, ak poznáte význam slov smartfón a aplikácia.
Smartfón a aplikácia
Smartfón je predovšetkým iPhone. Ten je najznámejší. Potom, v oveľa väčšom počte existujú takzvané Android telefóny. Ich poznávacím znamením je, že majú väčšinou značku Samsung či HTC.
V oboch prípadoch sa dotýkate prstom, čiže je to taký osobnejší vzťah. V jednej z týchto kategórií sa nájde väčšina z vás, ktorí majú podozrenie, že vlastnia smartfón.
Ak vaše zariadenie nie je prenosné alebo dokonca má obrovské tlačidlá, zrejme to smartfón nebude. Ale pozývam vás na čítanie ďalej, možno si rozšírite obzory.
Čo je aplikácia? To je jednoduché - v týchto textoch sa zvykne často spomínať krčma. Ak v krčme sú rôzne aplikácie ako výčap, toalety, terminál Tiposu, juke-box, nebodaj automaty, tak v telefóne sú iné aplikácie: telefonovanie, správy, budík, kalkulačka či mapy.
V krčme vidíte tieto veci naživo, v telefóne sú to ikonky.
Časť z týchto aplikácií ste mali v smartfóne už v čase, keď ste si ho kúpili. Časť z vás však ešte nevie toto: v telefóne môžete mať omnoho viac aplikácií, váš telefón zvládne viac funkcií. Alebo inak, vaša krčma môže dostať tankové pivo.
Je jedno, aký smartfón máte, no vždy v ňom máte obchod s množstvom ďalších aplikácií. Vlastne obchod je tiež len aplikácia, jedna z tých, čo ste mali v telefóne už pri kúpe.
Nedajte sa vystrašiť slovom obchod, tie aplikácie sú väčšinou zadarmo. Stačí kliknúť a môžete napríklad: nechať svoj telefón rátať kroky (možno vás to motivuje viac chodiť a schudnúť) posielať správy zadarmo, ba dokonca aj volať zadarmo, chovať si v telefóne virtuálne zvieratko, môžete mať po ruke aktuálne cestovné poriadky, slovníky jazykov z celého sveta, citát dňa na podporu duchovna v živote alebo polohu dňa na podporu telesna.
Tiež si môžete stiahnuť aplikáciu, ktorá vám sama nielen bude rátať ovečky pred spaním, ale vám ich aj ukáže (takže si ušetríte vyčerpávajúce predstavovanie).
Nevedieť a nevidieť
Prekvapivo veľká časť ľudí, ktorá smartfóny vlastní, netuší nič o aplikáciách. Čiže ak vás to zaujalo, poproste mladších ľudí okolo vás, aby vám nainštalovali niečo, čo používajú oni.
Nejako sa preneste cez to, že vám asi nenainštalujú spomínanú aplikáciu, vďaka ktorej im budete môcť zadarmo písať správy.
Samozrejme, jeden problém tu donedávna bol. Smartfón a aplikácie (spomínate si ešte na náš rýchlokurz?) potrebujú k životu internet.
Ak ste sa kedysi ocitli v zahraničí alebo i v takom obyčajnom Česku, internet ste si jednoducho nemohli dovoliť. Ale nedávno Európska únia donútila operátorov ceny stlačiť tak, že sa to oplatí. Preto si môžete aj v exotickom Chorvátsku otvoriť v centre mesta aplikáciu, ktorá vám povie, kam chodia miestni ľudia najčastejšie na pivo, a potom si na telefóne pozrieť aj cestu na mape. Toto sú tie radosti života bežného Európana.
No a prečo toto všetko spomíname? SME.sk bude mať nové aplikácie pre smartfóny. Na začiatku budúceho roka pre iPhone, pre Android však už teraz. Ak sa pridáte do testovacej skupiny na sme.sk/testujemeandroid, môžete si ju medzi prvými vyskúšať.