Píše Michal Cirner, politológ z Inštitútu politológie FF PU v Prešove
Ak predseda vlády necíti zodpovednosť za Kotlebu, tak má zrejme problémy s čuchom, svedomím, chrbticou alebo pamäťou. Robert Fico totiž nie je mesiášom, ktorý sa objavil znenazdajky včera, aby spasil Slovensko.
Tento ľavicový politik je vo vrcholovej slovenskej politike vyše dvadsať rokov. Od roku 1992 ako zvolený poslanec parlamentu tvaroval politické a spoločenské pomery, mohol aktívne bojovať proti nezamestnanosti, chudobe, extrémizmu, rasovej a inej neznášanlivosti, sociálnym a regionálnym rozdielom, čo sú primárne témy sociálnodemokraticky orientovaných politikov.
Príležitostí konať mal dosť
Robert Fico je spoluzodpovedný ako dlhoročný exponent nášho politického establishmentu nielen za výhry, ale aj za pády a negatíva privodené akýmikoľvek politickými rozhodnutiami. Nie iba opozícia a „tí ostatní“ nesú zodpovednosť za formovanie krajiny.
Aj premiér a predseda strany Smer nesie priamu i nepriamu osobnú zodpovednosť. Ako mnohoročný poslanec parlamentu a populárny podpredseda strany SDĽ, neskôr ako predseda Smeru, ktorý je už druhýkrát na poste predsedu vlády. Je to jedno, celé štvorročné volebné obdobie a vyše 1,5-ročné obdobie, keď Fico bol a jednostaj je vo vysokej exekutívnej funkcii.
Ak by sme nedelili politickú zodpovednosť za problémy Slovenska, vo všeobecnosti politické formácie a ich predstavitelia, ktorí tu vládli ostatných dvadsať rokov, majú diel zodpovednosti za momentálny stav, nech ho hodnotíme bársako.
Ak sa tu klišéovite bude teraz permanentne opakovať, že za výhrou Kotlebu stoja pridlho neriešené pálčivé problémy, nahnevanosť občanov a ich dezilúzia z politiky, absentujúca sebareflexia a zlyhávanie takzvaných štandardných politických zoskupení, aj na tom má časť svojej zodpovednosti práve jeden z matadorov na slovenskej politickej scéne Robert Fico. Pilátovské umývanie rúk a ukazovanie prstom na „zlé, zlé“ médiá či opozíciu, v duchu zlodej kričí chyťte zlodeja, nestierajú túto zodpovednosť.
Treba azda pripomenúť, že aj Fico sa pri kreovaní strany Smer v roku 1999 snažil zužitkovať antielitársky a protestný apel. Hovoril o stabilite a poriadku, neraz sa pritom vyjadroval k citlivejším spoločenským témam, napríklad rómskej problematike. Neskôr mal a ustavične má šancu túto otázku riešiť. Nič zásadné sa však nedialo a nedeje, naopak, opäť má predseda Smeru otvorené zadné dvierka k umývaniu si rúk, keď post splnomocnenca vlády pre riešenie rómskej problematiky veľkoryso ponúkol opozičnej OĽaNO, aby mal naďalej na koho ukazovať pri nezdaroch prstom.
Ficovi neslúži ku cti ani spoluvláda so SNS Jána Slotu v rokoch 2006 až 2010, pre ktorú bolo Smeru pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov v Európskom parlamente. Rozdúchavanie vášní voči Maďarom, Rómom a ďalším skupinám nebolo len v portfóliu koaličného partnera Roberta Fica, ale aj v radoch Smeru. Samotný Fico a členovia jeho strany mávajú občas nelichotivé vystúpenia k rôznym menšinám.
Hejslovák ako sa patrí
Ak nepôjdeme ďalej do minulosti a reflektujeme voľby do samosprávnych krajov v roku 2013, v druhom kole volieb v Trnavskom kraji napríklad Fico vyzýval, aby v slovenskom meste občania nemali maďarského župana. Namiesto toho, aby venoval čas a plnú podporu kandidátovi na predsedu v Banskobystrickom samosprávnom kraji, podpredsedovi strany a europoslancovi za Smer Vladimírovi Maňkovi, ktorý zvádzal boj práve s Kotlebom. Aj vďaka tomu sa stalo, že v banskobystrickej župe bude vládnuť hejslovák, ako sa patrí.
A čo nepriama politická zodpovednosť za Banskobystrický samosprávny kraj? Od roku 2001 tam vládli župani s podporou Smeru (Milan Marčok) alebo priamo členovia a nominanti strany Smer. Milan Murgaš – zakladajúci člen Smeru, bol neskôr pre rôzne škandály v Banskobystrickom VÚC zo strany „odídený“ a nahradený Maňkom. Ten spravoval župu z Bruselu a Štrasburgu ako europoslanec, zároveň je aj vo vysokej straníckej funkcii vo vládnej strane. Ešte necíti Smer a jeho predseda spoluzodpovednosť za Kotlebu?
I keď sú Fico a Kotleba od seba ideologicky na míle vzdialení, predsa len majú niečo spoločné. Je to populizmus. Jasné posolstvá a priamočiare riešenia pálčivých otázok, povedané ľudovým jazykom. Fico nesie spoluzodpovednosť aj za to, že navykol ľudí načúvať populizmu. Ľudia, ktorí nedostanú sľubované istoty sa radšej postavia na stráž a na poriadok a istoty naďalej čakajú.
Čítajte ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="galis" id="7018293" url-type="sme-article"]Označenie extrémista je v Kotlebovom prípade skôr mierny výraz, myslí si Tomáš Gális[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7018274" url-type="sme-article"]Voľby ukázali, že veľa ľudí z rôznych regiónov aj vrstiev túži po šírení strachu, píše Lukáš Fila[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7018320" url-type="sme-article"]Nikto na Západe nepozná odpoveď na otázku, či Irán nehrá iba o čas, píše Peter Morvay[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7018324" url-type="sme-article"]Slovenský politický extrémizmus je už dnes jedným z najperzekvovanejších v Európskej únii, myslí si Peter Schutz[/content]