Víťazstvo Mariana Kotlebu zrejme prekazí akékoľvek plány na zlepšenie žúp. Kto by totiž podporil reformu, ktorá mu dá viac právomocí?
Hľadali ste informácie ohľadom voľby prezidenta 2014?
Skúste stránku Prezidentské voľby 2014
Godwinov zákon, podľa ktorého sa v každej internetovej diskusii na akúkoľvek tému skôr či neskôr objaví prirovnanie k nacistom alebo Hitlerovi, bol v týchto dňoch na Slovensku miliónkrát potvrdený. Keďže voľby dopadli, ako dopadli, niet sa veľmi čo čudovať. Treba sa však pripraviť, že u nás teraz vznikne aj nový „argument Kotlebom“, ktorým sa bude končiť minimálne každá debata o budúcnosti žúp.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pritom by bolo treba riešiť niekoľko zásadných otázok:
1. Majú byť župné voľby dvojkolové? Architekt vyšších územných celkov Viktor Nižňanský v rozhovore pre SME jasne povedal, ako vznikol dnešný systém: „Druhé kolo bolo účelovo spravené pre Nitriansky kraj, aj účasť v ňom je tragická. Treba ho zrušiť, sú to vyhodené peniaze.“ Po sobote však už neplatí téza, že druhé kolo je len brzdou proti Maďarom, ako to predviedol Robert Fico v Trnave. Naopak, Kotleba ukázal, že dokáže zafungovať aj úplne inak a priniesť prekvapivé zvraty. A aj pre toho, kto je výsledkom v Bystrici zhrozený, je teraz ťažké spochybňovať jeho legitimitu.