Severovýchodná Ázia sa nebezpečne potáca ku konfrontácii o reťaz neobývaných ostrovov známych ako Senkaku v Japonsku, pod ktorého administratívu patria, a Tiao-jü v Číne a na Taiwane, ktoré si na ne tiež robia nárok. Aj keď hrozba otvoreného konfliktu zostáva malá, dôsledky by boli nevypočítateľné: spolu so Spojenými štátmi zaviazanými brániť spojenecké Japonsko by boli do konfliktu zatiahnuté tri najväčšie svetové ekonomiky.
Japonské a čínske lode a lietadlá sa v tejto oblasti už rok hrajú na mačku a myš. Napätie však dramaticky vzrástlo, keď Čína minulý týždeň ohlásila vytvorenie rozľahlej „identifikačnej zóny vzdušnej obrany“ zahŕňajúcej aj sporné ostrovy. Peking požaduje, aby sa všetky lietadlá, ktoré prelietavajú touto oblasťou, ohlásili a riadili pokynmi čínskych úradov; akýkoľvek narušiteľ môže byť zastavený. (Zóna pokrýva aj oblasti, na ktoré si robí nárok Južná Kórea, ktorá sa v posledných mesiacoch s Čínou zbližuje, kým jej vzťahy s Japonskom sa zadrhávajú.)
Spojené štáty odsúdili čínsky postup ako „destabilizujúci pokus narušiť status quo v regióne“ a vzopreli sa mu vyslaním dvojice bombardérov B-52, ktoré zónou preleteli bez toho, aby o tom Peking informovali. Bol to užitočný odkaz, ale teraz už potrebujú politici Číny, Japonska a Južnej Kórey zo všetkého najviac diskutovať. Viceprezident Joe Biden by sa práve na to mal sústrediť počas nadchádzajúcej návštevy Ázie.