Ak na Slovensku neutícha hnev na „štandardných“ politikov a rastie podpora extrémizmu, je to aj pre sklamanie z toho, ako dopadla Gorila.
Pokiaľ nerátame zvýšený výskyt kompromitujúcich materiálov na Toma Nicholsona, jediným výsledkom najväčšej kauzy posledných rokov je, že Robert Kaliňák občas odrecituje nič nehovoriacu správu v parlamente.
Smer môže dokola opakovať, že spis súvisí s obdobím druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Ale nič to nezmení na fakte, že najväčšie sklamanie ľuďom, ktorí po prevalení aféry hľadali pravdu a spravodlivosť, priniesla práve vláda Roberta Fica a to hneď v niekoľkých oblastiach.
Po prvé, ako je možné, že premiér stále nepovedal, či bol v byte na Vazovovej?
Toto je presne ten typ politickej arogancie, ktorý, pochopiteľne, prekáža mnohým ľuďom nielen v Banskej Bystrici, ale po celom Slovensku.
Ak sa Fico rozhodne kandidovať na prezidenta, otázka na Gorilu by mala padnúť na každom mítingu. Hlavou štátu sa predsa nemôže stať niekto bez základnej úcty k voličom, najmä ak už musí vidieť, ako neochota stavať sa priamo ku kauzám ženie celú spoločnosť nebezpečným smerom.
Po druhé, Smer nedodržal ani ten jediný rukolapný záväzok, ktorý vzišiel z protestov Gorila.
Tým bola rozumná požiadavka Transparency International, INEKO a Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, aby strany do roka od nástupu nového parlamentu zreformovali svoje financovanie. Smer sa na to písomne zaviazal.
Časomiera na transparency.sk v okamihu písania tohto textu ukazuje, že je 243 dní po limite. Kaliňák síce už niečo spísal, ale prijaté nie je nič. A v tomto roku už ani nebude. Takto sa dodržujú sľuby?
Po tretie, Smer nespravil nič pre nájdenie pravdy.
Policajné vyšetrovanie je jedna vec. Lenže pre veľký časový odstup a zložitosť opisovaných dejov bola vždy malá šanca, že niekto pôjde do basy. To však neznamená, že jediná možnosť bola zalomiť rukami. Fico bol dávno fanúšikom vyšetrovacích výborov.
Kedy inokedy ich zriadiť než po prevalení takejto kauzy? Navyše, keď má takú väčšinu, akú má. Vidieť aktérov kauzy odpovedať pred kamerami by mohlo ľuďom pomôcť pochopiť, čo sa naozaj dialo. Či nebodaj nešlo Smeru práve o toto?
Čítajte ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7028519" url-type="sme-article"]Nikde nie je napísané, že predchádzajúce generácie žiakov by v podobnom testovaní dopadli výrazne lepšie, píše Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="zsilleova" id="7028515" url-type="sme-article"]Stranu, ktorá štve proti demokratickému zriadeniu, by nemalo to isté zriadenie vydržiavať, myslí si Miriam Zsilleová[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7028516" url-type="sme-article"]Rušenie malých škôl postihne najmä tie regióny, ktoré sú na tom už dnes najhoršie, myslí si Peter Morvay[/content]