Štát síce vyberá peniaze za svoje služby násilím, no to ešte neznamená, že si to dobrým marketingom nemôže uľahčiť.
Preto by sme mali kvitovať každý pokus, keď sa chce svojim klientom zalíškať. Podmienkou je daňovníkom pritom neklamať do očí a aspoň sa tváriť, že vláda si ich cení aj za niečo iné ako výšku zaplatených daní.
Ukážkový lapsus typu jedno hovorí, druhé koná predviedol v utorok premiér pred podnikateľmi na HN Fóre. Vysvetľoval tam, že hneď, ako sa bude dať, tak jeho vláda znova zníži firmám daň z príjmu. Dodal, že podľa neho by bola optimálna sadzba tak okolo 20 percent.
V tom istom čase jeho kolesíkovia v parlamente odhlasovali zavedenie daňových licencií , ktoré zvyšujú celkové daňové zaťaženie firiem napriek zníženiu sadzby dane z príjmu z 23 na 22 percent.
Ak by niekto uveril, že teraz sa inak nedalo, ale pre budúcnosť to už myslí premiér vážne, jedno pripomenutie: sľub o ďalšom nezvyšovaní daní dával predseda Fico s vážnou tvárou aj v lete tohto roku. Aby potom nemusel priznať nedodržanie slova, tak zavedenie daňových licencií vysvetľoval pred pár týždňami nie ako novú daň, ale ako súčasť boja s daňovými únikmi.
Môžu teraz hordy politikov a ekonómov vysvetľovať, že princíp paušálnej dane nie je z princípu zlý, malí podnikatelia ich už nebudú počúvať.
Aj za nápadom vyhlasovať cenu Merkúr 2013 pre firmy, ktoré zaplatili najviac daní, stál úmysel slovom ulahodiť podnikateľom. No príznačné je, že na ministerstve financií a u daniarov sa nenašlo dosť hláv, ktoré by si dokázali zrátať, že z pohľadu podnikateľov to bude niečo medzi komédiou a provokáciou.
Prvými laureátmi sa stali eustream, Lidl a Kia Motors.
Eustream je merkúrom medzi firmami, ktoré Ficova vláda zdanila extra sadzbou. Jadrom jeho podnikateľského úspechu je to, že v západnej Európe je nedostatok zemného plynu a v Rusku prebytok, a v tom, že v roku 1968 postavilo Československo až po hranice kapitalistickej cudziny plynovod Bratstvo.
Len s vesmírnou dávkou optimizmu si nejaký podnikateľ zoberie do hlavy, že by mohol skúsiť niečo podobné, aby potom aj on mohol byť merkúrom v kategórii vybrané daňové subjekty.
Alebo by ho mohol k radostnejšiemu plateniu daní dostať príklad slovenskej pobočky nemeckého Lidlu. Veď možno už o rok to môžete vyhrať aj vy, stačí sa len zaprieť! Tento rok vás možno trápi aj paušálna daň 480 eur, ale časom to vytiahnete ako Lidl na 66 miliónov eur zisku a aj vy budete možno merkúrom (v kategórii „firmy z daňových úradov“).
Ak by ste ešte stále mali pocit, že daniari a ministerstvo financií majú aspoň štipku empatie s podnikateľmi, od ktorých chcú čoraz viac daní, je tu kategória Merkúr - skokan roka.
Žilinská Kia Motors ju dostala za medziročný nárast výšky zaplatenej dane. Tej istej firme odpustil štát za posledné dva roky na daniach vyše desať miliónov eur.
Prečítajte si aj ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7031164" url-type="sme-article"]Kedy ste naposledy počuli o Tomášovi Borecovi? Áno, to je minister, pripomína Lukáš Fila[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7031098" url-type="sme-article"]Až si Fico sám so sebou vyrieši, čo vlastne chce robiť, tak to straníkom oznámi, myslí si Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" id="7031142" url-type="sme-article" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/54/5427033/5427033.jpeg?rev=2" title="Komentár Petra Morvaya:"]Zásluhou Nelsona Mandelu je, že Južná Afrika neskĺzla do vojny[/content]