Píšu Tibor Javorek a Richard Turcsányi z Demagog.sk
Najhoršie dopadol Ján Mikolaj.
Minulotýždňová relácia O 5 minút 12 mala zaujímavý formát: stretli sa v nej súčasný minister školstva a jeho traja predchodcovia, aby zhodnotili čerstvo zverejnené výsledky medzinárodného testovania PISA 2012.
Ich vecné vyjadrovanie môže byť pomôckou pri analýze, prečo sa Slovensko v tomto testovaní umiestňuje dlhodobo pod priemerom OECD.
Bezchybní Čaplovič a Jurzyca
Súčasný minister Dušan Čaplovič (Smer) sa pri vyjadrovaní k téme PISA nedopustil ani jedného faktického omylu. Správne napríklad referoval, že žiaci v Južnej Kórei, ktorá sa umiestňuje na najvyšších miestach rebríčka, sú menej spokojní so životom v škole ako žiaci na Slovensku. Podobne mal pravdu, keď hovoril, že dievčatá dosahujú v čitateľskej gramotnosti lepšie výsledky tak na Slovensku, ako aj vo svete.
Bezchybne prešiel aj jeho predchodca Eugen Jurzyca (SDKÚ), minister školstva v Radičovej vláde. Ten sa vo svojich výrokoch venoval faktom z PISA dokonca častejšie ako súčasný minister a správne napríklad uvádzal, že OECD Slovensku odporúča zlepšenie učenia metakognitívnych stratégií, alebo že čítanie vo všeobecnosti vedie k lepším výsledkom pri pochopení textu. Správne interpretoval posun ázijských krajín v rebríčku hore, ale aj pokles Slovenska a Fínska.
Nepozorní exministri
Minister školstva v prvej Ficovej vláde Ján Mikolaj (SNS) dopadol zo štyroch ministrov najhoršie. Zle spočítal rozdiel bodov, o ktorý nás predbehli Poliaci v matematickej gramotnosti, a preháňal, keď tvrdil, že Poliaci predbehli Fínsko, ktoré dosiahlo viac bodov vo všetkých troch oblastiach.
Mikolaj tiež uvádzal, že Slovensko sa v testovaní PISA v rokoch 2000 až 2009 držalo na priemere, ale Slovensko bolo prvýkrát testované až v roku 2003 a vo väčšine prípadov bolo pod priemerom OECD. Napokon exminister zavádzal pri porovnaní Švédska so Slovenskom, keď vraj Švédsko dopadlo oveľa horšie ako my. V skutočnosti dosiahli Švédi o 30 bodov viac a len v jednej oblasti za nami zaostali o dva body.
Martin Fronc, ktorý bol ministrom školstva v druhej Dzurindovej vláde, zaznamenal jeden omyl pri vysvetľovaní testovania PISA, keď tvrdil, že Slovensko najlepšie obstálo v roku 2003. Celkovo najviac bodov sme však dosiahli v roku 2009.
Je ironické, keď sa niektorí z bývalých ministrov školstva dopustia omylu práve pri interpretovaní slabého výsledku slovenských žiakov najmä v kategórii čitateľskej gramotnosti. Tú možno charakterizovať ako zručnosť čitateľského porozumenia, ktorá je dôležitá pri interpretácii myšlienok obsiahnutých v texte, uvažovanie o prečítanom a hodnotenie textov. Problémy v tejto oblasti sú na Slovensku evidentne aj na najvyšších priečkach v školstve, nielen u pätnásťročných testovaných študentov.
Čítajte viac komentárov:
[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7039131" url-type="sme-article"]Rodinu môžeme chrániť rôznymi spôsobmi, nezačínajme zastrašovaním homosexuálov, myslí si Lukáš Fila[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7039136" url-type="sme-article"]To, čo spája Žitňanskú, Beblavého a Vášáryovú azda viac než údajné či ozajstné motívy odchodu je, že ani jednému nekoluje v žilách tá pravá DNA SDKÚ, myslí si Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7039139" url-type="sme-article"]Nič nenasvedčuje tomu, že by Únia pochopila riziko rokovaní s Ukrajinou, myslí si Peter Morvay[/content]
Autor: Tibor Javorek, Richard Turcsányi