Píše britský publicista Gwynne Dyer
V krajine s atómovými zbraňami a piatou najväčšou armádou sveta zúri politická čistka, ktorá ohrozuje stovky až tisícky ľudí. Okrem nich sú v ohrození aj vzťahy medzi mocnosťami.
Čistky v komunistických krajinách sa zriedkakedy končili popravou jediného pohlavára. Obzvlášť vtedy, keď bol na zinscenovanom procese donútený „priznať sa“ k plánovaniu prevratu v spolupráci „s vysokopostavenými dôstojníkmi“ a ďalšími spolupracovníkmi.
„Čas prevratu som presne nestanovil,“ tvrdil pred súdom Čang Song-tchek, bývalý muž číslo dva severokórejského režimu. „Ale bolo mojím cieľom sústrediť ekonomickú moc a stať sa premiérom, keď hospodárstvo skolabuje a štát bude na pokraji kolapsu.“
Je veľmi nepravdepodobné, že Čang skutočne plánoval prevrat, ale všetci jeho spolupracovníci sú v smrteľnom ohrození.
Zatiaľ boli popravení len dvaja jeho pobočníci, ale stovkám až tisíckam, ktorí s ním boli nejako spojení, hrozí podobný osud.
Troch zo svojich najbližších poradcov sa už Kim zbavil.
Zdroj: Foreign Policy
Najväčšia kríza režimu
Toto je bezpochyby najväčšia vnútorná kríza režimu od jeho založenia. Protivníci monopolu rodiny Kimovcov bývali často popravovaní, ale toto bol prvý verejný súdny proces v Severnej Kórei od roku 1958.