Je správne, že po nemeckom prezidentovi Joachimovi Gauckovi bude otvárací ceremoniál olympiády v Soči bojkotovať aj jeho francúzsky kolega.
Je to len symbolické gesto, zasahuje však Putina na citlivom mieste – čím menej sa nejaký režim môže oprieť o demokratickú legitimitu, tým väčšiu má potrebu budiť dojem, že ho ostatní uznávajú, obdivujú, prípadne sa ho boja.
Celá olympiáda slúži režimu len na propagandu a bojkot síce mierne, ale spochybňuje jeden z jeho nosných pilierov.
Treba však dodať aj zopár ale. Bojkot prichádza tak trochu s krížom po funuse. Rusko jednoducho usporiadanie olympiády nemalo dostať, tak ako ho nemala dostať Čína.
Na olympiádu v Soči nepríde Hollande ani Gauck, Gašparovič váhaČítajte
Obľúbený argument olympijských papalášov, že šport nie je politika, neplatí najmä pri režimoch, ako je ten ruský. Tam je politika úplne všetko - vrátane športu.
Papaláši športové ideály jednoducho popreli a predali za účasť na ruských ziskoch z ropy a plynu. Ak to francúzskym politikom neprekážalo v čase, keď sa o olympiáde rozhodovalo, dosť to oslabí aj dôveryhodnosť ich dnešného protestu.
Postoje a tvrdé slová západných lídrov na adresu Moskvy v posledných týždňoch by tiež boli nielen dôveryhodnejšie, ale aj účinnejšie, ak by boli dlhodobo konzekventné a súzneli by aj s ich činmi. Ťažko si nebývalú rozhodnosť Hollanda a spol. nespájať s tým, ako veľmi ich Moskva ponížila v prípade Ukrajiny.
Ruský režim však dnes nie je horší, než bol pred dvomi-tromi rokmi, keď sa ešte všetci západní lídri hrnuli do čo najužšej spolupráce s ním a krútili sa okolo Putina. Dlhodobo tiež prenasleduje veľa menšín a skupín vlastných občanov, nielen homosexuálov.
Ukrajina je výnimkou len v tom, že pri nej bolo poníženie európskych politikov nápadnejšie než obvykle. Inak sa však ničím iným nelíši od toho, ako sa Putinov režim správa a o čo sa doma aj vo svete usiluje.
Pred dvomi mesiacmi spustili vo Francúzsku na vodu prvú zo štyroch výsadkových lodí typu Mistral, ktorých predaj Moskve vzbudil pred tromi rokmi oprávnené obavy a protesty susedov Ruska. Predávajúci Paríž na to vtedy zvysoka kašlal.
Kritizovať agresivitu Ruska voči Ukrajine a dodávať mu v tom istom čase zbrane, ktoré slúžia na zastrašovanie a vydieranie jeho susedov, to veru ťažko nazvať zásadovosťou hodnou európskych demokratov.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7043402" url-type="sme-article"]Ukrajina ešte nezaplatila konečnú cenu za nepodpísanie asociačnej dohody, myslí si Peter Morvay[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="cikovsky" id="7043404" url-type="sme-article"]Penta poslala premiérovi varovanie, píše Konštantín Čikovský[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7043409" url-type="sme-article"]Keby sa Fico naozaj rozhodol kandidovať za prezidenta, spomedzi všetkých uchádzačov môže najmenej získať a najviac stratiť., myslí si Peter Schutz[/content]