Píše americký historik Timothy Snyder
Len si to predstavte: americký veľvyslanec vo Francúzsku povie pre miestnu televíziu, že „Američania a Kanaďania sú jeden národ podobne ako Bretónci a Normanďania u vás, nemôžete ich oddeliť“.
Veľvyslanca by povolali domov do Washingtonu a tento bláznivý incident by Američanom vo Francúzsku stále pripomínali. Diplomati jednoducho nehovoria, že susedné národy neexistujú.
Lenže to je presne to, čo ruský veľvyslanec Alexander Orlov urobil v Paríži pred niekoľkými dňami. V súvislosti s dianím na Ukrajine vyhlásil, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ podobne ako Bretónci a Normanďania vo Francúzsku a nemožno ich oddeliť.
Kto za čo mrzne
Keďže sa to stalo v krajine galského kohúta, podrobme toto vyhlásenie také vzdialené diplomatickému protokolu dvom francúzskym testom. Predstavte si, že vám poviem: „Herečka Juliette Binoche a ja sme spojené duše. Je to najväčšia láska všetkých čias. Nemôžete nás rozdeliť.“
Je to pravda? Jediným spôsobom, ako to overiť, je spýtať sa Juliette Binoche. Ak by sme boli jedna duša a jedno telo, mala by o tom vedieť. Týmto testom Orlov neprešiel. Môže si myslieť, že Ukrajina a Rusko tvorí jeden národ, ale Ukrajinci si to nemyslia.
Teraz si nasaďme baretky a skúsme si test s Jeanom-Paulom Sartrom. Ústrednou myšlienkou Sartrovej filozofie bola autenticita. V temnom svete musí človek pre hodnoty, ktoré presadzuje, riskovať.