Je úplne závislá od celku Európskej únie, ktorý funguje zle, lebo sa zaplietol so socializmom viac, než je... choré. Alebo skúša, či v praxi funguje teória českého ekonóma Tomáša Sedláčka, podľa ktorého „kapitalizmus môže existovať aj v stacionárnom stave, teda s nulovou alebo nízkou úrovňou rastu“.
Darmo teda Robert Fico maľuje budúcnosť v ružovom kostýme. „Druhý najvyšší rast v eurozóne“, čo má napísané v marketingovom pláne, bude Slovensku platný ako beduínovi korčule ešte aj v prípade, že o prognózach rastu nad dve percentá HDP budeme o rok hovoriť, že sa naplnili. Číselný rad 4,4 – 3,0 – 1,8 – 0,9 napovedá, že nám to veľmi nehrozí. To je totiž rastová krivka Slovenska medzi rokmi 2010 a 2013.
Niežeby sa nemohla otočiť. Len je otázka, prečo by tak urobila. Takzvané predstihové ukazovatele z Nemecka i Európy vzbudzovali na jeseň optimizmus. Kým neprišli čerstvejšie a menej priaznivé údaje v zime. Aj ten, kto napriek príznakom utlmovania vyšší rast za bernú mincu vezme, sa však musí zmieriť s tým, že zníženie nezamestnanosti – čo je kľúčové – sa konať nebude. Nielen preto, že rastová úroveň, pri ktorej práce začína pribúdať, leží na Slovensku nad hranicou 3,5 percenta HDP.
Ešte podstatnejší však je protivietor z vládnej strany. Ak totiž v roku 2014 neprestanú platiť zákony prírody a ekonomiky, tak nové pracovné miesta nikdy nevytvorí podnikateľská vrstva, ktorá „sa bude viac sústreďovať na daňovú optimalizáciu ako na vlastný biznis“ (týždenník Trend). Presne tak. Vláda Fico II má na svedomí, že optimalizácie, zmeny skupenstiev z právnických na fyzické osoby a naopak a unikanie do sivej ekonomiky budú „core business“ živnostníkov, eseročiek aj akciových spoločností v roku 2014.
Kreatívny rok však čaká aj vládnych účtovníkov. Úloha, ako podliezť latku 57 percent štátneho dlhu voči HDP, po prekonaní ktorej dlhová brzda prikazuje vyrovnaný rozpočet, bude pre zmenu „core business“ Kažimírovho rezortu. S predstavou, že by príjmy a výdavky štátu mali byť v rovnováhe, sa politici všeobecne a zvlášť z čeľade ahistorickej sociálnej demokracie nezmieria ani v roku 2014. Aby dlhová brzda raz plnila na Slovensku účel, pre ktorý vznikla, musí sa najprv odblokovať brzda mentálna.
Čítajte viac komentárov:
[content type="avizo-clanok" img-db="mucka" id="7055395" url-type="sme-article"]Minister vnútra sedí na dokumente, ktorý o emisnej kauze hovorí veľmi veľa, myslí si František Múčka[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7055392" url-type="sme-article"]Prijatie Ujgurov na Slovensku je v poriadku nezávisle od toho, aké sú motivácie vlády. Zaslúžime si však mať o celej veci oveľa viac informácií, myslí si Peter Morvay[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7055388" url-type="sme-article"]Ani po piatich rokoch od prijatia eura nemáme istotu, či sme sa rozhodli správne, myslí si Peter Morvay[/content]