SME

Dobrý nápad, veľa rizík

Spoločná česko-slovenská letecká jednotka môže byť užitočná pre oba štáty, podstatné však je, za akých podmienok by Slovensko nové stíhačky získalo. A nemáme veľmi dobré predpoklady.

JAS 39 Gripen.JAS 39 Gripen. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Spoločná česko-slovenská jednotka stíhačiek gripen by mohla byť na prospech oboch krajín, ak by viedla napríklad k nižším nákladom na protivzdušnú obranu pri jej rovnakej či vyššej efektivite.

Územie oboch štátov je dosť malé, aby sa bežné hliadkovanie zvládlo hoci z jednej stálej leteckej základne, nákup vo väčších objemoch by znížil náklady od náhradných súčiastok po výcvik pilotov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázkou však je, či slovenské ministerstvo s nápadom neprichádza veľmi neskoro na to, aby mohlo výhodnejšie podmienky získať. Tie totiž môže dosiahnuť len v tvrdej a serióznej súťaži, ktorá dodávateľov prinúti predháňať sa výhodnejšími ponukami.

SkryťVypnúť reklamu

Minister obrany Martin Glváč síce tvrdí, že sa lietadlá vyberú v medzinárodnej súťaži, aká by to však bola súťaž, v ktorej je vopred známy víťaz?

Ak by si totiž Slovensko vyberalo lietadlá do spoločnej letky, ťažko si vyberie iný typ než Česi. A Česi sa už dohodli na predĺžení prenájmu gripenov, dohoda čaká len na schválenie novej vlády. Slovensku v takomto prípade zostáva priestor len na zvyčajný tender naoko, v ktorom nakupujúci nemá manévrovací priestor a podmienky si určuje dodávateľ. A to logicky prináša podmienky nevýhodné pre kupujúceho.

Stále to neznamená, že nákup či presnejšie prenájom gripenov musí pre Slovensko skončiť zle, chcelo by to však veľmi tvrdé vyjednávanie a pripravené alternatívne riešenia, ktorých si je dodávateľ tiež vedomý. Skúsenosti s doterajšími tendrami v réžii Smeru a s prenájmom gripenov v Česku aj v Maďarsku nie sú povzbudivé.

SkryťVypnúť reklamu

Zato, že sa české a maďarské gripeny „osvedčili“ možno vďačíme len tomu, že zatiaľ nikdy neboli naozaj potrebné. Gripen ako typ má stále minimálne bojové skúsenosti a čiastočne asi ide aj o zámer - Česko a Maďarsko sa ani nesnažili mať stroje, ktoré by bojové skúsenosti mohli získať.

Náčelník českého generálneho štábu Petr Pavel sa v septembri na aktualne.cz pochválil, že podľa novej dohody budú české gripeny konečne vybavené softvérom, ktorý im umožní spoľahlivo komunikovať s lietadlami NATO. Inak povedané, členská krajina aliancie má skoro desať rokov lietadlá, ktoré nedokážu poriadne spolupracovať so spojencami, a preto ani nemôžu byť nasadené v spoločnej ostrej akcii.

S maďarskými gripenmi to bolo podobné. Za prvej Orbánovej vlády, ktorá ich prenájom schválila, vládne noviny neopatrne priznali, že si Maďarsko pôvodne zámerne dohodlo lietadlá bez schopnosti tankovať za letu. Chcelo si tým dopredu zaistiť výhovorku, prečo ich nemôže vyslať na aliančnú akciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by teda Slovensko išlo v stopách svojich susedov, znamenalo by to, že si prenajme lietadlá vo variante s pochybnou kvalitou a s veľmi obmedzenou použiteľnosťou, neschopné plniť úlohy podľa jeho spojeneckých záväzkov. A to všetko na základe skorumpovanej súťaže s dopredu známym víťazom, výhodnej len pre predávajúceho. Nemusí sa to tak skončiť, treba si však dávať pozor, aby sme dopadli lepšie.

Prečítajte si aj ďalšie komentáre:

[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7060623" url-type="sme-article"]Výhovorky, že nebolo dosť času na zbieranie podpisov, neobstoja, píše Peter Schutz[/content]

[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7060626" url-type="sme-article"]Prezident spravil z Kotlebu normálneho účastníka verejného života, upozorňuje Lukáš Fila[/content]

SkryťVypnúť reklamu

[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7060617" url-type="sme-article"]Ak Rodman niečo psychicky nezvláda, nie je to sláva, ale ústup z nej, myslí si Peter Morvay[/content]

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 975
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 617
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 340
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 265
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 418
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Prečo sa Smer zlostí na Šutaja Eštoka?


Peter Tkačenko.

Bödör prišiel na ÚV, aby si na to zvykol on aj my.


2

Ako sa vyznať v utilitaristickom chaose zákerného klamára?


10
Beata Balogová.

Kontrola mocných je kontrola našich vlastných investícií do štátu. Nech tú kontrolu vykonáva NKÚ, novinári alebo nadácie.


3
SkryťZatvoriť reklamu