Dnes vyzerá práca novinára úplne inak ako v minulosti. Ťažkú vôňu žltnúcich novín, ktoré zapĺňali priestor redakcií, nahradil suchý klimatizovaný vzduch v open-spaceoch.
Hluk písacích strojov nahradil plastový zvuk počítačových klávesníc, ktorému niekde z úzadia robí podmaz tichý bzukot zo serverovne.
A redaktori, ktorí kedysi dávno celé doobedie čítali noviny, premýšľali o nich a diskutovali až do obeda, si dnes musia niekedy privstať a napísať svoj prvý článok už o ôsmej ráno. Mnohí ľudia totiž hneď po zobudení berú do rúk mobil či tablet a zisťujú, čo je nové u nás a vo svete.
Uraziť ich zvedavosť dvanásť hodín starými článkami si profesionálna redakcia nemôže dovoliť, a tak im ráno servíruje čerstvé.
Digitálna gramotnosť
Obraz redakcie, ktorý poznáme z kníh a filmového plátna, je definitívne preč.
Aj keď niektorí redaktori pracujú ešte stále "po starom", ich profesia sa postupne mení a otázka je, či jedného dňa nebudú musieť mať v životopise uvedenú jednu novú zručnosť - programovanie.
Vylúčiť sa to úplne nedá a ako prax ukazuje, úplne zbytočné by to nebolo. Budúci novinári sa už dnes počas štúdia žurnalistiky učia základy fotografie, hoci nikdy nebudú musieť stlačiť spúšť.
Tí, ktorí sú odmalička presvedčení, že budú pracovať len a len v novinách, musia sa vedieť postaviť pred kameru alebo zostrihať krátku reportáž do rádia. A je možné, že raz budú všetci potrebovať aspoň základnú znalosť kódu.
Študenti žurnalistiky na niektorých zahraničných školách musia už dnes absolvovať kurz programovania. Na tomto mieste sa však zastavme. Autor tohto stĺpčeka - podobne ako zahraniční odborníci na médiá - vníma rozdiel medzi programovaním a digitálnou gramotnosťou.
Novinár nepotrebuje poznať PHP, JavaScript, Python či Ruby. Nemusí vedieť bez pomoci vytvoriť vlastný web alebo do uzávierky prefarbiť športovú rubriku na zeleno.
Ale mal by byť oboznámený s tým, ako internet funguje. Mal by vedieť pohotovo zmenšiť a upraviť fotografiu, vložiť do článku súvisiace video a využívať pokročilé operácie v Exceli. A tiež by mal byť schopný opraviť niektoré chyby v HTML kóde svojho článku, ktoré z neho môžu robiť len ťažko čitateľný zhluk písmen.
Navyše ten, kto rozumie webu, môže získať prístup k ďalším cenným informáciám, lepšie ich filtrovať, overovať a chrániť svoje zdroje.
Bezplatné online kurzy
Máme rok 2014. Už asi nemá zmysel baviť sa o tom, či treba rozumieť novým technológiám. Dnešní novinári musia byť rýchlejší a ovládať viac a viac zručností. Aj preto sa štúdium žurnalistiky - ak je naozaj dobré - stáva dôležitejším než kedykoľvek predtým.
Slovenské školy sa trendom prispôsobujú len pomaly. Formátovať články v HTML sa tam teda človek zatiaľ nenaučí, ale počas štúdia má aspoň dosť času prihlásiť sa napríklad na bezplatný online kurz na CodeAcademy.
Tento projekt vznikol v roku 2011 a dodnes sa na ňom základy programovania naučili milióny ľudí. Ak sa k nim pridajú aj novinári, nové vedomosti určite využijú.