V kauze Glance House zlyhalo toľko ľudí a inštitúcií, že by sa takmer mohlo zabudnúť na špeciálnu prokuratúru. Pred tohtoročnou voľbou jej šéfa sa oplatí pripomenúť si jej úlohu.
Ak má v tejto krajine niekto dôvod byť znechutený z fungovania justície, tak sú to vlastníci bytov v Glance House, o ktorom tieto noviny píšu už presne tri roky. Súdne spory o dom sa nekončia, naopak, pribúda ich.
Bývalý šéf prokuratúry im nepomohol, naopak, spísal nelegálny dokument, ktorým takmer prihral budovu svojmu známemu Mariánovi Kočnerovi. Jeho nástupca vo funkcii ho za to nedal trestne stíhať, naopak, odmieta Trnkovi čo i len pozastaviť výkon funkcie, hoci to dávno mohol spraviť.
Smer neumožnil situáciu vyriešiť, naopak, mesiace predlžoval bezvládie na Generálnej prokuratúre, počas ktorého Trnka podpísal nezákonný list.
O zlyhaniach týchto ľudí a inštitúcií sa toho popísalo už dosť. Teraz je čas pozrieť sa, čo za úlohu v spomínanej kauze zohrala špeciálna prokuratúra, ktorej šéf sa bude voliť tento rok.
Dnes už vyzerá takmer komicky, že kedysi sa práve špeciálna prokuratúra mala stať hlavným kladivom na politickú korupciu. Po nevyšetrení Ficovho hlasu, Gorily, emisií či čohokoľvek iného, kde vystupoval akýkoľvek významnejší politik, už túto nádej nemá nikto.
Existuje takmer všeobecná zhoda, že vysoká miera korupcie a výsledná nedôvera nielen v justíciu, ale politiku a štát vôbec, sú jednými z hlavných problémov dneška. Ale nikto už nevidí recept v špeciálnej prokuratúre. Demonštranti, prezidentskí kandidáti, Facebook, nikto. Ak nerátame boj proti organizovanému zločinu, stal sa z nej neviditeľný orgán, ktorý nikoho nedráždi, lebo sa vždy dokáže skryť za políciu alebo Generálnu prokuratúru.
Jej nemohúcnosť dokonale vidno práve na kauze Glance House. Podstatou Trnkovho listu bolo, že umožnil katastru obísť rozhodnutie špeciálnej prokuratúry o zaistení bytovky. Tu je prvý problém – normálne fungujúcej inštitúcie tohto typu by sa mali všetci báť ako čert kríža, nieže pôjdu páchať trestnú činnosť jej pod nosom.
Je teda zrejmé, že sa jej nepodarilo získať patričný kredit. Keď už aj uznáme, že trúfalcov sa nájde všade dosť, šéf špeciálu Dušan Kováčik mal hneď po prevalení veci spustiť taký krik, že by jeho kolegovia a politici boli nútení to okamžite riešiť. Ale on nič. Keby sme mu však uznali ešte aj právo riešiť prípad v tichosti, aj tak je bez debaty, že sa mal biť, aby mohol Trnku stíhať on. Namiesto toho sa veci vzdal.
Iste, časť problému špeciálnej prokuratúry je jej postavenie v justičnom systéme. Ale ani nových kompetencií sa Kováčik nijak hlasno nedožaduje. Nech sa na to skrátka pozrieme akokoľvek – špeciál pod dnešným vedením zlyháva vo svojej základnej úlohe, ktorou je trestať politikov a špičkových úradníkov. A pomáhať bezmocným ľuďom, ako sú tí, čo chceli bývať v Glance House.
Prečítajte si ďalšie komentáre



