Píše Richard Turcsányi z Demagog.sk
Kým v minulosti si politici vyberali zo štatistík nezamestnanosti údaje, ktoré im najviac vyhovovali a zároveň boli správne, dnes si skôr začali vyberať tie nesprávne.
Pravdepodobne najzákladnejšia informácia, ktorú by minister práce, sociálnych vecí a rodiny mal vedieť, je údaj o aktuálnej nezamestnanosti a jeho vývoji.
Po tom, čo v tejto téme prednedávnom predviedli svoju nevedomosť niektorí predsedovia pravicových strán, sa k nim pripojili aj súčasný minister práce Ján Richter a exminister Ľudovít Kaník.
Problematická nezamestnanosť
Podľa súčasného ministra je počet zamestnaných podľa najaktuálnejších údajov z novembra 2013 vyšší, ako to bolo v roku 2011. Richter pritom tiež tvrdil, že disponibilný počet uchádzačov o zamestnanie bol v roku 2013 nižší.
Celkovo je tak podľa neho dnes nezamestnanosť nižšia ako počas vlády Ivety Radičovej.
Ani v jednom z týchto prípadov, ktoré predstavujú iba časť jeho omylov, Richter nemá pravdu. V skutočnosti máme podľa posledných údajov v porovnaní s novembrom 2011 o niekoľko tisíc viac nezamestnaných aj disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Nezamestnanosť sa navyše počas celého roku 2013 pohybovala v rozmedzí 14 – 14,5 percent, kým v priebehu roku 2011 to bolo v rozmedzí 13 – 14 percent.
Bývalý minister Ľudovít Kaník síce skončil v našej štatistike s lepším skóre, na Richterove početné omyly však neupozornil a pridal dva vlastné. Niekoľkokrát zopakoval, že zamestnanosť podľa Štatistického úradu za minulý rok klesá. Kaník sa špeciálne odvolával na tento zdroj, pretože s údajmi úradu práce sa podľa neho manipuluje.
Pri pohľade na štatistiky zamestnanosti Štatistického úradu však zistíme, že celkový počet zamestnaných ľudí na Slovensku v priebehu minulého roku mierne rástol, podobne ako miera zamestnanosti z celkovej populácie Slovenska.
Iba podľa údaja miery zamestnanosti ekonomicky aktívneho obyvateľstva nastal v priebehu roku 2013 pokles v treťom kvartáli o jednu desatinu percentuálneho bodu, v druhom kvartáli však zamestnanosť vzrástla o päť desatín percentuálneho bodu.
Nedá sa preto tvrdiť, že v priebehu roku 2013 zamestnanosť klesala.
Neznalosť, nie úmyselné klamstvo
V minulosti Demagog.SK upozorňoval na to, ako si politici vyberajú zo štatistík nezamestnanosti tú, ktorá im najviac „vyhovuje“- podporuje ich argumenty a zároveň je správna.
Teraz sa však zdá, že si začali vyberať skôr tie nesprávne. Omyly diskutujúcich by pritom ich súperom mohli slúžiť ako ideálny protiargument, stačilo by uviesť informácie na pravú mieru.
Ministri práce sa svojím nepresvedčivým výkonom radia k svojim kolegom z rezortu školstva, ktorí v minulosti zase ukázali, že nevedia interpretovať výsledky PISA. Je otázne, či je útechou, že to pravdepodobne robia neúmyselne, z neznalosti.
Čítajte viac komentárov:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7077551" url-type="sme-article"]Ukrajina dospela do štádia, v ktorom už voľby nemôžu byť arbitrom. Rozhodne ostrá zrážka mimo inštitúcií parlamentarizmu, píše Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="pataj" id="7077562" url-type="sme-article"]Pravda sa niekedy hľadá sedem rokov a niekedy sa o to štát ani nepokúsi, myslí si Roman Pataj[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7077568" url-type="sme-article"]Postaviť sochu človeku, ktorý stojí hoci len symbolicky na počiatku desivého vraždenia, je mierne povedané zvláštne, píše Peter Morvay[/content]
Autor: Richard Turcsányi