Demisia premiéra Mykolu Azarova a zrušenie zákonov namierených proti politickej opozícii sa zdá veľkým víťazstvom demonštrantov v uliciach Kyjeva a ďalších ukrajinských miest.
Pri bližšom pohľade je však zrejmé, že k žiadnemu prielomu zatiaľ nedošlo.
Oba „ústupky“ by mohli byť prvým krokom ku kompromisu, ktorý zabráni tomu, aby sa studená občianska vojna v susednej krajine prípadne vyvinula do plnohodnotného krvavého konfliktu.
Aby ním však naozaj boli, musí prezident Viktor Janukovyč urobiť aj ozajstné ústupky. Nielen symbolické, ktoré ho v skutočnosti nič nestoja a jeho moc nijako neobmedzujú.
Protesty Azarovov odchod pravdepodobne skôr oddialili, než urýchlili. Pád nepopulárneho a neschopného premiéra, ktorý sa nenaučil ani po ukrajinsky (alebo to nepovažoval za dôležité), sa očakával už pred ich začatím.
Janukovyč si ho ponechal dlhšie možno len preto, lebo potreboval niekoho na odpis na špinavú prácu a nechcel, aby odvolanie premiéra na žiadosť demonštrantov vyzeralo ako prejav slabosti. Dnes, keď niečo urobiť naozaj musí, je už výhodnejšie Azarova obetovať.
Podstatné je, že na osobe premiéra nezáleží, je to len bábka vykonávajúca príkazy prezidenta. Reálnou zmenou by bolo odstúpenie Janukovyča a nové parlamentné i prezidentské voľby. Alebo na začiatok aspoň zákony obmedzujúce právomoci prezidenta, ktoré opozícia navrhuje.
Rovnakou bábkou v rukách prezidenta je však i parlamentná väčšina. Zákony proti opozícii zrušila rovnako bleskovo, ako ich pred pár dňami schválila. A rovnako bleskovo môže tie isté alebo ešte šialenejšie represívne zákony na pokyn prezidenta kedykoľvek opäť prijať, až to Janukovyč uzná za vhodné a bude to považovať za takticky výhodné.
Prezidentom riadení ozbrojenci a súdy navyše na tvrdý postup proti opozícii nijaké formálne zákony nepotrebujú.
Dôležité je, že nič nenasvedčuje tomu, že by sa chystal odísť Janukovyč. Skôr naopak. Neustále posilňuje bezpečnostné sily, mobilizuje svojich prívržencov a snaží sa zdiskreditovať demokratickú opozíciu.
Preňho je výhodné, ak medzi protestujúcimi získajú navrch radikáli. Môže tým odôvodniť tvrdý postup a zároveň oslabiť protesty Západu. Prezident si ešte vlastný odchod nepripúšťa a kým sa tak nestane, nebude na Ukrajine nič nové.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7084033" url-type="sme-article"]V Petrovi Osuskom opúšťa súťaž názorovo najzakorenenejší kandidát, píše Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7084027" url-type="sme-article"]Ministerstvo financií pod vedením mocného podnikateľa je časovaná bomba, myslí si Peter Morvay[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="cikovsky" id="7084034" url-type="sme-article"]Informácie poistencom by dramaticky zvýšili pravdepodobnosť, že by pacienti ohlasovali falošné výkony lekárov, píše Konštantín Čikovský[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="mucka" id="7084040" url-type="sme-article"]Z verejných zdrojov sa nestráca toľko peňazí, koľko si ľudia myslia. No stále je ich priveľa, píše František Múčka[/content]