KNIHA TÝŽDŇA / ZUCKERMAN ZBAVENÝ POUT
O knihe sa v prvom rade hovorí, že ide o Rothov príbeh slávy. Je Zuckerman naozaj Roth alebo nie?
Je rok 1969 a Nathan Zuckerman, hlavný hrdina, práve zbohatol vďaka knihe o Gilberovi Carnovskom - fiktívnej a komickej literárnej postavičke, ktorá vzbudila pozornosť svojím kontroverzným správaním a pobúrila verejnosť.Zuckermanov román mal vysokú predajnosť a on sa stal celonárodnou celebritou. Román má niekoľko vedľajších postáv, medzi inými aj hereckú hviezdu Caesaru O´Shea, s ktorou zažil krátku romancu a ktorej popularita prinášala, najmä v kritických obdobiach života, viac strastí ako radosti.
A tiež bláznivého Alvina Peplera, bývalú hviezdu televízneho kvízu, ktorý žiada Zuckermana o pomoc očistiť svoje meno. Hlavnou témou románu Philipa Rotha Zuckerman zbavený pout (Mladá fronta, preklad Jiří Hanuš) je vyrovnávanie sa Zuckermana s popularitou. Všetky odtiene slávy a spôsob, akým verejnosť knihu prijala. Je to všehochuť, ktorá – pre ústrednú postavu románu Zuckermana – znamená skôr neznesiteľnosť.
Americký sen
Zuckermanovi sa splnil americký sen. Konečne si ho niekto všimol a verejnosť prestala byť voči nemu ľahostajná. Zbohatol natoľko, že si už nemusel robiť starosti. Konečne sa stal slobodným a nezávislým. Stal sa verejne známou osobou. Verejnosť však od neho predpokladala život v prepychu. Zuckerman predsa získal množstvo peňazí. Bolo samozrejmé očakávať od neho život na vysokej nohe. Namiesto toho mu bolo akosi prázdno a ešte ten rozpor s verejnosťou. Tlačila naňho, chcela naplniť svoje očakávania, chcela od neho zhýralosť. A on namiesto toho nevyrábal žiadne škandály a čo je horšie – žil skromne. Namiesto ľahostajnosti, ktorej sa mu dosiaľ dostávalo ako neznámemu autorovi, mu peniaze a sláva začali prinášať nechcenú pozornosť a starosti. Naplnenie amerického ideálu neprinieslo očakávané dôsledky. Musel čeliť konfrontácii ideálu so skutočnosťou, ktorá mala neznesiteľné následky a s ktorou sa ako „slobodný“ človek musel vyrovnávať sám.
Komickosť a sebairónia
Žil a pretĺkal sa životom, snažil sa nevyčnievať a nepriťahovať už tak nechcenú pozornosť. Nevyhýbali sa mu však ani komické situácie. Plný hysterického strachu z nedávnych vrážd Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, zdesený, uteká pred ženou, ktorá mu z kabelky „velikosti velkorážné pistole“ vyťahuje a podáva obrázok Ježiša. Ďalej stretnutie s investičným poradcom, ktorý mu tvrdil, že jeho peniaze, ktoré má uložené v topánke, nie sú dobrou investíciou. Zuckerman o tom síce pochyboval, ale keď už sa stal bohatým mužom, vedel, že ich nakoniec bude musieť investovať. Jeho jediný problém spočíval v tom, že sa mu nechcelo. S investíciou súhlasil len preto, že vycítil, že sa to od neho očakáva. Komické situácie, ktoré sú prítomné v Rothových knihách, nie sú len samoúčelné. „Chápu, že se mne svím humorem pokoušíte varovat. Nebojte, vaše popichovaní mi došlo,“ hovorí jedna z Rothových postáv. Humor odhaľuje svet a jeho nejednoznačnosť. Podľa Kunderu humor poskytuje „čudnú slasť“, ktorá vychádza z istoty, že žiadna istota nie je. Taký je aj postmoderný človek. Bez istôt, osamotený a s pocitom ohraničenosti, ktorý frustruje a ktorý sa spoľahlivo odhaľuje v humorných situáciách. Je to však humor, ktorý treba brať smrteľne vážne.
Mnohonásobná identita
Identita človeka nie je konštantná. Ja - teda to, kto som, identita, je poskladaná z rôznych rolí, ktoré v spoločnosti zastávame a ktoré sa v každodennom živote striedajú. Našu identitu tvorí vonkajší svet, verejnosť, prostredie, ktorého sme súčasťou, vzťahy s druhými, ktorí nás hodnotia a tak identitu spoluvytvárajú. Je mnohovrstevná a nejednoznačná.
Zuckerman sa stal stredobodom pozornosti. Na ulici naňho pokrikovali úryvky z románu. Hľadali v ňom hrdinu knihy, hľadali toho zhýralca a pokrytca. On však nebol postavou svojej knihy. Stal sa obeťou interpretácie svojho diela. Až príliš sa čitatelia domnievali, že autor a jeho hrdina sú tá istá osoba. Každý v tom hľadal paralelu. „To je Carnovský. Hele, Carnovský, dejte si pozor, za tohle lidi končí v base!“ Pokrikujú naňho po ulici a mylne si zamieňajú románovú postavu za jeho osobnosť. O knihe Zuckerman zbavený pout sa v prvom rade hovorí, že ide o Rothov príbeh slávy. Je Zuckerman Roth alebo nie? Identita spisovateľa, jeho spisovateľské Ja je rovnako dynamické, závislé od hodnotenia druhých, vzájomne sa prelínajúce a splývajúce. Spisovateľovo Ja je súčasťou jeho vlastnej biografie, no zároveň ho autor môže meniť, karikovať, podrývať a prispôsobovať si ho. Rothovo umenie spočíva práve v tom - zostať prítomný a zároveň absentovať.
Autor: Nina Chybíková