Nový príbeh čudného odňatia bratislavského dievčaťa z rodiny môže byť ľahko zneužitý na ďalšie spochybňovanie úlohy štátu pri ochrane detí. To by bol najhorší možný záver.
Je totiž isté, že existuje mnoho prípadov skutočného týrania, v ktorých treba rýchlo zasiahnuť, čo si vyžaduje silné právomoci a sebavedomých úradníkov.
Lenže toto sebavedomie musí stáť na dvoch pilieroch - čo najhlbšej možnej znalosti pomerov, v ktorých dieťa žije, a ochote pochybovať o vlastných aj cudzích rozhodnutiach, ak ich nové fakty nepotvrdzujú. A prípad Darinky naznačuje možné zlyhania práve v týchto oblastiach.
Je prekvapivé, že prvá osobná návšteva v rodine podozrivej z týrania sa odohrala dva týždne po odňatí dieťaťa a pediatričky sa na názor nepýtali vôbec. Nedá sa zvonka povedať, či je na vine nezodpovedný prístup konkrétnej úradníčky, zlé manažovanie práce alebo reálna preťaženosť sociálnych pracovníkov.
Ale tak ako pri smutnom prípade mŕtvej Lucky, aj teraz platí, že rizikové domácnosti treba vidieť na vlastné oči, inak môže dôjsť k tragédii. A ak sa to nedeje, musí na to štát reagovať a pokúsiť sa o zmenu. Keď len opakuje, že ku konkrétnym prípadom sa nevyjadruje, nič to nerieši a podkopáva to dôveru.
Druhý problém, ktorý tu vidno, je zotrvačnosť rozhodnutí. Ak raz úrad povie, že dieťa je týrané, lekári aj súd si až príliš ľahko osvoja jeho názor.
Je pochopiteľné, že nikto nechce riskovať zdravie dieťaťa a že verejné inštitúcie majú sklon si veriť. Ale rovnako dôležité je, aby navzájom preverovali svoje kroky a robili to rýchlo. Aby sa rýchlosť návratu dieťaťa aspoň zhruba dala porovnať s rýchlosťou, s akou ho vie štát zobrať.
Čítajte ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7101095" url-type="sme-article"]Kiska prerástol konkurenciu správnou odpoveďou na otázku o platoch sestier, myslí si Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="pataj" id="7101091" url-type="sme-article"]Je chvályhodné, že polícia páchateľov v Gelnici rýchlo chytila. Občania dostali užitočný signál, píše Roman Pataj[/content]