Ešte pred piatimi rokmi si obyčajný byt na hypotéku mohli dovoliť len výrazne nadštandardne zarábajúci ľudia, ostatní by neprešli cez kritériá bánk. To sa však mení.
Ak úspech našej ekonomiky meriame cez nezamestnanosť, nemôžeme povedať, že sa nám darí. Na začiatku krízy vystrelila rýchlejšie, ako bol priemer Únie, a za posledné štyri roky sa drží vysoko.
V Portugalsku, ktoré je dnes na tom podobne, to znamenalo, že ceny bývania viditeľne klesajú doteraz. V Česku, ktoré vykazuje len polovičnú nezamestnanosť, za tri roky ceny bytov klesli o štyri percentá.
No podľa údajov NBS naše nehnuteľnosti stratili na cene za tri roky menej, ako priemer EÚ (tri percentá) či eurozóny (zhruba o štyri percentá).
Zlaté pravidlo
Medzi cenami bytov v jednotlivých regiónoch Slovenska sú výrazné rozdiely. Trojizbové byty v bratislavskej Petržalke sú zhruba o sto percent drahšie ako v Nitre. Obyčajný Bratislavčan však zarába iba o tretinu viac. To však stačí na to, aby mu po zaplatení hypotéky zostalo na život približne toľko, koľko Nitranovi.
Tento vzťah medzi bežnými (mediánovými) platmi a cenami bytov v jednotlivých krajoch je na celom Slovensku veľmi podobný. Je to zlaté pravidlo cien bytov po celom Slovensku.
Ak sa v ktoromkoľvek kraji dajú dohromady dvaja ľudia s tamojšími mediánovými príjmami, ktorí si chcú kúpiť trojizbový byt, všade im po zaplatení hypotéky zostane spolu na život suma okolo 750 až 790 eur.
Ešte poznamenajme, že keď hovoríme o hypotékach, máme na mysli úvery na bývanie ako také, technicky vzaté sú hypotékami iba niektoré z nich, čo netušia ani sami dlžníci.
To je zároveň spodná hranica sumy, ktorá musí domácnosti s dvoma dospelými zostať po zaplatení splátky, aby im banka schválila úver. Z tohto všetkého vyplýva, že dnes si pár s bežnými príjmami (povedzme, že spolu zarábajú 1,8-násobok mediánovej mzdy v regióne) môže dovoliť trojizbový byt s rozlohou 70 štvorcových metrov.
A to je celkom dobrá správa. Hoci sa nedá povedať, že prísť svojpomocne k vlastnému bývaniu je jednoduché, jednoduchšie to na Slovensku ešte nebolo.
Noví záujemcovia
Ešte pred piatimi rokmi si obyčajný byt na hypotéku mohli dovoliť len výrazne nadštandardne zarábajúci ľudia, ostatní by ani neprešli cez kritériá bánk.
Čo sa stalo, že sa tak situácia zmenila?
Byty po kríze zlacneli a aj mzdy trochu vzrástli, hoci nie výrazne. No najvýznamnejšie pomohol prepad úrokových sadzieb. Pred piatimi rokmi bola priemerná úroková sadzba šesť percent, dnes je to 3,7 percenta.
Pri tridsaťročnom úvere na trojizbový bratislavský byt tak možno ušetriť až 150 eur mesačne. Alebo stačí zarábať o 150 eur v čistom mesačne menej, aby ste si mohli dovoliť úver na bývanie.
To je dôvod, prečo sa darí udržiavať vysoký prítok ďalších peňazí na trh, hoci ekonomike sa až tak nedarí. Z pohľadu poskytovateľov úverov a predajcov bytov sa rozšírila cieľová skupina, ktorá si môže byty dovoliť bez toho, aby ich cena musela ďalej výrazne klesať. A tá pomáha udržiavať dopyt po bytoch.
Svoju úlohu pri tomto efekte zohral aj fakt, že tunajšie úrokové sadzby z úverov na bývanie boli dlhodobo neprimerane vysoké a až teraz sa blížia k európskemu štandardu.
Prečítajte si aj ďalšie komentáre, teraz len za jeden cent:
Mnohé veľké koncerny cieľavedomo vyvážajú svoje zisky zo Slovenska. Nesmieme sa im čudovať, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom teraz len za 1 cent mesačne. Kúpiť teraz
Odkedy demokracia existuje, svet ešte nevidel taký snem štandardnej strany, na ktorom dostal slovo len jej predseda, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom teraz len za 1 cent mesačne. Kúpiť teraz
Kostlivci v skrini sú na to, aby ich na vás politickí súperi vyťahovali vždy vtedy, keď sa vám to najmenej hodí, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom teraz len za 1 cent mesačne. Kúpiť teraz