Píše spisovateľka a novinárka Irena Brežná
Jedným z najzvučnejších hlasov proti príchodu nových imigrantov bol hlas rodenej Bratislavčanky Yvety Estermannovej.
Zakaždým, keď prídem na Slovensko, som zmätená z jazykovej homogenity, natŕčam uši, aby som ulovila aspoň nejaké to maďarské ö - natoľko som si zvykla na tých 150 rečí, ktorými sa hovorí v Bazileji.
Cítim sa dobre v rôznorodosti. Tých 23 percent cudzincov, ktorí žijú vo Švajčiarsku, znamená, že na uliciach v multikultúrnych mestách, ako sú Ženeva, Bazilej, Zürich a Zug, to vyzerá tak, ako keby starousadlíkmi boli iba dôchodcovia. A každoročne sa tu usádza až 80-tisíc nových imigrantov, buď vysokokvalifikovaných, alebo na pomocné práce na poliach či stavbách.
Pestré je to aj v bazilejskej nemocnici, kde tlmočím pacientom z ruštiny, slovenčiny a češtiny. Lekárky, lekári či sestričky sú z Nemecka, hlavne na psychiatrii, ošetrovatelia dochádzajú zo susedného Alsaska (do Švajčiarska dochádza denne 280-tisíc ľudí spoza hraníc z Francúzska, Nemecka, Talianska a Rakúska), upratovačky sú kosovské Albánky, Portugalky, Španielky.
Najväčšia menšina vo Švajčiarsku je talianska – približne tristotisícová, hneď potom nasledujú nemecká a portugalská. A pred zbernými utečeneckými tábormi denne stoja nové skupinky utečencov, momentálne zo Sýrie a z Eritrey.
Vítame vás, hrdinovia
Keď sme po okupácii Československa v roku 1968 prišli do Švajčiarska my – 10-tisíc Slovákov a Čechov – bolo tu okrem maďarských utečencov z roku 1956 mnoho takzvaných sezónnych robotníkov z Talianska a bývalej Juhoslávie. Nemali právo priviesť si svoje rodiny, ich status bol neistý, mali iba stavať cesty, domy a tunely a zase sa zbaliť.
Švajčiarsky spisovateľ Max Frisch v roku 1965 písal o „panskom národe, ktorý si povolal pracovné sily a prišli ľudia“.
Odkedy väčšina švajčiarskych voličov hlasovala za obmedzenie takzvaného masového prisťahovalectva, tento slávny výrok sa opäť objavuje v médiách.
Nápis nad bránou do kasární v pohraničnom mestečku Buchs, ktoré narýchlo prerobili na tábor, znel: „Vítame vás, hrdinovia“ – to sme boli my, na úteku pred sovietskymi tankami. Na bicykloch, na autách mali Švajčiari prilepené naše zástavy.