Janukovyč nesie osobnú zodpovednosť za vraždenie v Kyjeve aj za nasadenie provokatérov, ktorí môžu stáť za časťou násilia pripisovaného opozícii.
Nesie zodpovednosť za rozkrádanie štátu, aké si u nás ani po skúsenostiach z mečiarizmu ledva dokážeme predstaviť. Zatykač na Janukovyča je po tejto stránke v poriadku, aj keď bude skôr prekvapením, ak povedie k jeho odsúdeniu.
Nielen preto, lebo sa zatiaľ zdá, že sa nad ním zľahla zem. Moskva síce už s Janukovyčom nepočíta a jeho Strana regiónov ťažiaca roky z janukovyčovského systému sa naraz zbavuje zodpovedností tým, že ju všetku hádže na exprezidenta.
Nič z toho však neznamená, že by ho jedni alebo druhí chceli vydať spravodlivosti. Ktovie, čo všetko by na súde povedal, jeho odsúdenie by mohlo byť vnímané ako prejav Putinovej slabosti a navyše by mohlo vystrašiť ďalšie bábky, aby sa v službách Moskvy až tak neangažovali. Lebo by v tom nakoniec zostali samy.
Nepotrestanie Janukovyča však patrí medzi tie menšie problémy dnešnej Ukrajiny. Najväčším je rozdelenie krajiny a hroziaci ekonomický kolaps. V tejto situácii je varovné, že jednou z prvých vecí, ktoré novovzniknutá väčšina v ukrajinskom parlamente zrušila, bol jazykový zákon z roku 2012. Ten pritom bol jedným z mála pozitívnejších krokov Janukovyčovej garnitúry.
Umožňoval to, čo by malo byť v demokracii viacmenej štandardom, používanie menšinových jazykov v médiách a úradnom styku v regiónoch, kde národnostná menšina tvorí viac ako desatinu obyvateľstva.
Samozrejme vrátane ruštiny, čo ukrajinským nacionalistom prekáža. Možno ich trochu chápať po násilnej rusifikácii za sovietskej éry, aj tak je však toto rozhodnutie mimoriadne hlúpe.
Nielen preto, lebo má Ukrajina naozaj oveľa väčšie starosti, ale aj preto, lebo jej starosti ešte zhoršuje – dáva ruskojazyčným a iným menšinovým občanom na vedomie, že sa môže vrátiť opak: násilné presadzovanie ukrajinčiny a oslava pochybných hrdinov typu Stepana Banderu ako za prezidenta Juščenka.
Nová vláda tým len zbytočne posilňuje separatizmus na východe a juhu krajiny namiesto toho, aby sa tamojších ľudí snažila presvedčiť, že môže byť Ukrajina spoločným domovom pre všetkých. Nehovoriac o tom, že sa tým obracia proti hodnotám Európskej únie, kam vraj chce Ukrajinu doviesť.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7115960" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]Európa je vyčerpaná zachraňovaním samej seba. Zostávajú jej sily na Ukrajinu?[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="pataj" id="7115958" title="Komentár Romana Pataja" url-type="sme-article"]Sú aj lepší kandidáti na prezidenta ako Andrej Kiska, ale dalo by sa s ním žiť[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7116014" title="Komentár Petra Morvaya" url-type="sme-article"]Na Slovensku nastala paradoxná situácia, keď menšinu nešikanujú len s podporou ľavice, ale aj predstaviteľov inej menšiny.[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="mucka" id="7116021" title="Komentár Františka Múčku" url-type="sme-article"]Privatizácia podielu v Slovak Telekome je veľký obchod. Preto si treba začať dávať pozor[/content]