Píše filozof Matej Cíbik,
pôsobí na London School of Economics
Alica v krajine zázrakov je kniha, ktorú už od jej vydania nečítajú len deti, ale aj celé generácie vedcov od matematikov až po filozofov. Preto sa odbornej interpretácie dostalo aj zdanlivo nevinnej epizódke, v ktorej Alica stretne červenú kráľovnú. Spoločne začnú kráčať vpred, ale krajina sa vôbec nemení. Keď sa na to zvedavá Alica spýta, kráľovná sa veľmi počuduje: je predsa jasné, že človek, ak chce zostať na jednom mieste, musí neustále kráčať dopredu. A ak sa chce naozaj niekam dostať, musí bežať zo všetkých síl.
Evoluční biológovia to nazvali efekt červenej kráľovnej. Keďže vonkajšie prostredie sa neustále mení a vyvíja, zostať bez zmeny de facto znamená kráčať späť. To, čo bohato stačilo pred piatimi rokmi, teraz stačí ledva-ledva, a o ďalších päť rokov nebude stačiť vôbec. Práve preto žiadny organizmus nemôže zastať vo vývoji – inak ho čaká neodvratná záhuba a pohltenie druhmi, ktoré sa stačili prispôsobiť meniacim sa okolnostiam.
Tento biologický model je priamočiaro použiteľný aj na všetky druhy spoločenských organizmov – od firiem až po štát. Nikto nesmie zaspať vo vývoji, inak ho čakajú ťažké časy.