Píše Timothy Snyder,
americký historik, ktorému na Slovensku nedávno vyšla kniha Krvavé územia
Na rozdiel od EÚ nie je eurázijská únia založená na princípoch rovnosti a demokracie členských štátov, ale pôjde o hierarchickú organizáciu, ktorá už zo svojej povahy, zdá sa, nepripustí, aby boli členské štáty demokraciami s vládou práva a rešpektujúce ľudské práva.
Európska únia je založená na poznaní, že vojny v dvadsiatom storočí boli založené na falošných a nebezpečných myšlienkach národného socializmu a stalinizmu, ktoré treba odmietnuť. Eurazianizmus, naopak, jeho advokáti prezentujú ako opak liberálnej demokracie.
Po rokoch vyjednávaní a mesiacoch sľubov vláda prezidenta Viktora Janukovyča nakoniec nepodpísala dôležitú obchodnú dohodu s Európskou úniou.
Proti Janukovyčovmu režimu začali v novembri na majdane na centrálnom kyjevskom námestí ako prví protestovať študenti. Mladí ľudia, ktorí sa spontánne považovali za Európanov a chceli európsku budúcnosť pre seba i pre svoju krajinu, mohli stratiť najviac. Mnohí z nich sú politicky naľavo, časť z nich dokonca radikálne.
Keď koncom novembra špeciálne policajné jednotky študentov zbili, prišla na majdan nová skupina – afganskí veteráni. Muži v strednom veku, bývalí vojaci a dôstojníci Červenej armády, mnohí s jazvami po zraneniach z bojov. Prišli, ako hovorili, ochrániť „svoje deti“.
Neznamená to, že tam boli ich vlastní synovia a dcéry, ale to najlepšie z mládeže – pýcha a budúcnosť krajiny. Po veteránoch z Afganistanu prišli ďalší. Desiatky a potom stovky tisíc ľudí možno nie takých nadšených z Európy, ale obraňujúcich slušnosť.
Prišli všetci
Čo znamená prísť na majdan? Námestie leží v blízkosti niektorých dôležitých vládnych budov a dnes je tradičným miestom protestov. Je zaujímavé, že slovo majdan existuje v ukrajinčine, ale nie v ruštine, ale dokonca aj ľudia hovoriaci po rusky ho používajú pre jeho konotácie. Pôvodne je to len arabské slovo pre námestie, verejný priestor,
ale v ukrajinčine dnes majdan znamená to, čo grécke slovo agora: nie je to len trh, kde sa ľudia stretávajú, ale miesto, kde sa ľudia stretávajú zámerne, presnejšie s nejakým zámerom rozprávať sa a vytvoriť politickú spoločnosť.
Počas protestov slovo majdan začalo vyjadrovať samotný akt verejnej politiky, takže napríklad ľudí, ktorí používajú svoje autá na organizáciu verejných akcií a ochranu iných protestujúcich, volajú automajdan.
Protestujúci reprezentujú všetky skupiny ukrajinských občanov: hovoriacich po rusky i po ukrajinsky (hoci väčšina Ukrajincov je dvojjazyčná), ľudí z miest i z vidieka, ľudí zo všetkých regiónov krajiny, členov všetkých politických strán, mladých, starých, kresťanov, moslimov i Židov.