Pozerám televízne vysielanie a spomínam si, že pred rokom som sa práve na majdane prechádzal s mladými bieloruskými intelektuálmi, ktorí sa zúčastnili na mojom komunikačnom tréningu.
Keďže bieloruské úrady ma už dobrých pár rokov nepúšťajú do krajiny, preto sme tréning uskutočnili na území slobodnej, postsovietskej krajiny.
Prechádzajúc sa po uliciach Kyjeva mladí ľudia obdivovali žiarivé výklady a neustále opakovali, ako sa majú Ukrajinci dobre, veď oni sa už definitívne zbavili okov Moskvy.
Tréning pokračoval výborne, deti nasávali nové vedomosti tak ako špongia vodu. Uviazli sme len vtedy, keď prišla reč na nejakú historickú udalosť.
Keď bolo treba povedať konkrétny dátum alebo meno, začali robiť grimasy a vysvetľovali, že ich nezaujíma história. Načo by sa aj trápili bifľovaním dávnych udalostí a tým, kto boli Hitler či Stalin, keď je na svete toľko úžasných vecí. Veď európska mládež už môže slobodne cestovať od Paríža po Varšavu, môže navštevovať zahraničné univerzity. Skrátka aj oni bojujú za takýto svet a na to sa nemusia bezpodmienečne nabifľovať, aký bol nacizmus a komunizmus.
A takto nerozmýšľajú len bieloruskí mladí ľudia, vo viacerých krajinách Európy panuje tento názor ešte aj medzi politikmi. Hovoria, vykašlime sa na minulosť, veď s Rusmi už nie je žiadny problém, lebo Rusko nie je totožné so Sovietskym zväzom, Putin nie je Brežnev a roky 1956 a 1968 boli už dávno. A nájdu sa aj takí vedúci predstavitelia, ktorí priamo vyhlasujú, že EÚ nemá budúcnosť a malým východoeurópskym štátom môže pomôcť jedine Moskva.
Nuž áno. Moskva je vždy pripravená objať „svojich dávnych bratov“. A veru objíme ich poriadne, až tak, že títo od tohto objatia aj zahynú. Putin skutočne nie je Brežnev, len akurát je vlastným dieťaťom brežnevovského Sovietskeho zväzu, ktorý si oveľa lepšie osvojil rusko/sovietsky typ mocnárskeho zmýšľania, ako si to predstavujú niektorí politici v Pešti či v Bratislave.
Ak chceme žiť v slobodnej Európe, tak si vyberme učebnice dejepisu a prečítajme si znova aspoň dejiny dvadsiateho storočia.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7129393" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]Putin nemá na „anšlus“ Krymu najmenšie právo. Tak odkiaľ sa berú tie vlny proruských sympatií?[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="galis" id="7129398" title="Komentár Tomáša Gálisa" url-type="sme-article"]Čarnogurský vidí nastupujúcu cenzúru politickej korektnosti. Na Slovensku skutočne odvážne tvrdenie.[/content]