Píše americký politológ a publicista Fareed Zakaria
Predstavte si, čo by sa stalo, keby Eisenhower načúval jastrabom a zatiahol USA do konfliktov bez jasnej stratégie.
Zatiaľ čo sa Amerika pokúša zorientovať v meniacom sa svete, zdá sa, že najťažšie sa novej situácii prispôsobujú politickí komentátori. V uplynulých týždňoch zamrzol na názorových stranách novín nový všeobecne prijímaný postoj, podľa ktorého sú Spojené štáty na ústupe a pre zvyšok sveta to má hrôzostrašné dôsledky.
Richard Cohen vymenoval v denníku Washington Post klasický zoznam svetových tragédií - dominovala im Sýria -, ktoré sa pripisujú Obamovi, a keby to náhodou nestačilo, pridal k dobru aj možnosť, že sa Škótsko a Katalánsko rozhodnú pre samostatnosť.
Tvrdí, že Obama odmieta plniť zoči-voči týmto výzvam rolu svetového policajta alebo aspoň „dozoru na chodbe“. Isteže, stačí zapískať a Škóti a Katalánci hodia za hlavu stáročné sny o samostatnosti!
Zabudnite na pribrzďovanie podpory ekonomiky zo strany Fedu, píše pre zmenu Niall Ferguson vo Wall Street Journal, treba sa pripraviť na geopolitické „pribrzďovnavanie“. Ako dôkaz Obamovej katastrofálnej politiky uvádza fakt, že za jeho vlády zahynulo na „širšom Blízkom východe“ viac ľudí než za éry Georga W. Busha.
Medzi Obamom a Bushom je však veľký rozdiel. Za Busha sa na vysokom počte mŕtvych podpísala vojna v Iraku, ktorú vyvolala jeho administratíva. Počas Obamovho vládnutia naopak zomierajú ľudia v konflikte v Sýrii, do ktorého sa Spojené štáty priamo nezaplietli. Ak by sme sa teda mali riadiť touto logikou, Bush by bol zodpovedný aj za desaťtisíce obetí v Sudáne a Konžskej republike, ku ktorým došlo, kým bol v úrade.
Treba byť neústupný, ale zároveň opatrný
Väčšina podobnej kritiky bola napísaná ešte pred pádom ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Ukrajina je tak vnímaná ako ďalší príklad slabosti a neschopnosti Obamovej administratívy. Udalosti na Ukrajine však ukazujú, ako sa zmenil svet a z čoho sa Amerika poučila pri uplatňovaní svojho vplyvu.