Píše Lucia Žitňanská, poslankyňa a exministerka spravodlivosti
Niektoré zmeny v justícii sú žiaduce a prebehla o nich diskusia. Lenže novela ústavy, na ktorej sa dohodol Smer s KDH, narýchlo prináša podozrivé novinky, o ktorých doteraz reč nebola.
Predseda parlamentu Pavol Paška spolu s predsedom poslaneckého klubu KDH Pavlom Hrušovským predložili návrh novely ústavy. Na marcovej schôdzi sa o ňom bude rokovať. Čo vlastne tento návrh obsahuje?
Vo vzťahu k justícii obsahuje body, ktoré nie sú nové, boli opakovane predmetom diskusie, boli už aj v parlamente a odmietli ich práve poslanci Smeru.
Ide o zúženie trestnoprávnej imunity sudcov a o oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady.
Oba návrhy boli na marcovú schôdzu predložené už pred mesiacom, zúženie imunity predložil poslanec Gábor Gál a oddelenie funkcií ja. Mohli by sme sa tak tešiť, že Paška s Hrušovským si naše návrhy osvojili. Keby...
Keby návrh novely ústavy neobsahoval aj body, ktoré nikdy neboli predmetom diskusie a vzbudzujú oprávnenú obavu, že ich výsledkom v lepšom prípade nebude nič a v horšom prípade dokonca zhoršenie stavu. A to už by bol problém. Pretože by to znamenalo, že sa opäť vzbudzujú očakávania, ktoré sa nenaplnia a výsledkom môže byť len prehlbujúca sa nedôvera v justíciu aj v politiku.
Nie je to jedno
Novela ústavy mení zloženie Súdnej rady, umožňuje, aby ministri boli jej členmi, rozširuje jej pôsobnosť a z jej predsedu robí ústavného činiteľa s platom poslanca.
Dnes platí, že Súdna rada má 18 členov, deviati sú sudcovia, troch vymenúva prezident, troch vláda, troch parlament. Po novom by ich malo byť len 16, z toho ôsmi by mali byť sudcovia volení sudcami, štyria vymenovaní vládou a štyria volení parlamentom.
Vypadol prezident. Je to dobre, zle alebo je to jedno? Nie je to jedno. Parlament a vláda na jednej strane a prezident na druhej strane majú iné funkčné obdobie a odvodzujú svoju moc od iných volieb.