SME

Po stopách genocídy v Rwande, deň prvý: Bezpečné nebezpečie

Po stopách genocídy v Rwande, deň prvý: Bezpečné nebezpečie

Slovenský právnik pomáhal vyšetrovať genocídu v Rwande. Jeho autentický zápisník teraz zverejňujeme.

RWANDA
20 rokov od genocídy

Igor Barilik je mladý slovenský právnik, ktorý v roku 2010 pôsobil na medzinárodnom tribunáli pre stíhanie genocídy v Rwande. Násilnosti, pri ktorých v priebehu troch mesiacov vyvraždili takmer milión ľudí, sa začali presne pred dvadsiatimi rokmi, 6. apríla 1994. Pri tejto príležitosti čitateľom Sme.sk prinášame časť Igorovho denníka opisujúceho jeden výnimočný týždeň v jeho práci – ten, ktorý strávil práve na miestach v Rwande, kde sa zločiny odohrali.

Venované D., z vďaky za inšpirácie.

Skrolujte nižšie ▼

Deň prvý

Na začiatku môjho rozprávania treba vysvetliť určitú zvláštnosť. V prípade genocídy v Rwande bolo rozhodnuté umiestniť trestný tribunál do susednej Tanzánie. Voľba padla na mesto Aruša, kde už v roku 1993 znepriatelené etniká podpísali mierovú dohodu.

Situácia v krajine tesne po genocíde a ozbrojenom konflikte bola veľmi napätá na to, aby v tomto prostredí vôbec dokázala medzinárodná justícia účinne fungovať.

Neutralita a relatívna blízkosť arušskej pôdy sa tak javila ako dobrý kompromis, hoci pre autentickú skúsenosť s následkami rwandskej genocídy musia pracovníci tribunálu letieť priamo na miesto do susednej krajiny.

Nasledujúcich sedem dní pozývam čitateľov, aby túto cestu po stopách genocídy prešli spolu so mnou.

Vzlietneme, či nie?

Arušskému tribunálu zabezpečuje spojenie s Rwandou malé služobné lietadlo typu Beechcraft z letiska Kilimandžáro, vzdialeného asi hodinu jazdy autom po červenených cestách tanzánskeho vidieka na úpätí najvyššej hory Afriky.

Chcel som letieť v piatok skoro ráno, aby som sa stihol ohlásiť v pracovnom čase na detašovanom pracovisku prokuratúry tribunálu v Kigali a cez víkend sa rozhliadnuť po meste. Po prednostnom skontrolovaní na letisku pre personál OSN sme sa s kolegyňou vybrali na dráhu k pripravenému lietadlu.

Usadím sa hneď za otvorený kokpit. Mladšiemu pilotovi Juhoafričanovi sa nedarí nahodiť nejaká kontrolka.

"Hm, alternátor môže byť pokazený."

"Nič to, hovorí starší, vzlietneme a ono to naskočí."

"Si si istý? Môžeme mať problém s rádiom."

Po krátkej debate o možných scenároch po vzlietnutí sa piloti rozhodli, že bude predsa len lepšie zariadenie nahradiť.

Nie korupcii

Na Kigali International sme prileteli o štvrtej miestneho času.

Počas genocídy bolo letisko jedným z mála miest, ktoré sa podarilo udržať hŕstke vojakov pomocnej misie UNAMIR pod velením kanadského generála Roméa Dallaria.

Hrdinskú prácu tu pri evakuácii osôb a prísune zásob odviedli piloti Hercula, ktorí vzlietali a pristávali pod paľbou medzi znepriatelenými skupinami v meste.

Prvá vec, ktorá udrie každému cestujúcemu do očí, je veľká tabuľa pri východe z parkoviska pred letiskovou halou s nápisom „Investment YES, Corruption NO“ a odkazom na webovú stránku rwandského ombudsmana. Jeho hlavnou náplňou práce je potieranie korupcie. Boj proti korupcii berú v Rwande vážne, za čo si za posledné roky vyslúžili priazeň investorov.

Stále sa bojuje

Do sídla detašovaného pracoviska sme mali zariadený odvoz, ale v piatok podvečer som na úrade nenašiel nikoho z justičného personálu. Na bráne a pred budovou postávalo niekoľko bezpečnostných dôstojníkov. Keňan George mi ústretovo navrhol ubytovanie na víkend.

Každý pracovník tribunálu absolvuje hneď po príchode bezpečnostný brífing o súčasnej situácii v krajine a pokynoch pre personál. Naposledy pred dvoma týždňami sa zaznamenali dva granátové útoky na náhodný dav civilistov pri autobusovej stanici v Kigali. Bilancia: jeden mŕtvy, 28 zranených.

Armáda a polícia posilnili hliadky a v noci rozostavujú cestné zátarasy, aby mohli kontrolovať doklady cestujúcim. Na západe krajiny pri hranici s Kongom prebiehajú občasné boje s povstaleckými skupinami, ktoré sa snažia preraziť cestu hlbšie do vnútrozemia.

Inak je hlavné mesto relatívne bezpečné, samozrejme, treba byť stále ostražitý a nepútať na seba pozornosť... ak to je teda u mzungu – belocha, doslova „bezcieľneho tuláka“ – vôbec možné.

Než sa vyberieme domov, George mi ponúka miesto spolujazdca počas večernej hliadky, keď kontroluje ďalšie objekty tribunálu. Veľký biely džíp s majákom a nápisom UN poznať z diaľky, miestne vojenské stráže pridelené k ochrane budov OSN salutujú.

Vitajte v hoteli Rwanda

Kigali sa rozprestiera na veľmi členitom území, a tak ustavične jazdíme hore a dole kopcom. Panoráma so zapadajúcim slnkom je uchvacujúca, navyše, na rozdiel od Aruše je mesto veľmi čisté a plné zelene. Hlavné mestské ťahy pokrýva kvalitnejší asfalt než na väčšine ciest na Slovensku.

Zastavujeme pri slávnom Hôtel des Mille Collines, ktorého manažér Paul Rusesabagina zachránil počas genocídy 1268 utečencov od istej smrti pod rukami militantov fanatického mládežníckeho hnutia Interahamwe. Príbeh je známy z filmu Hotel Rwanda.

Autor: Igor Barilik
Pripravili: Andrej Sarvaš, Matej Hruška
Mapa © OpenStreetMap Contributors
Dizajn © MapBox

Diskusia

Odporúčané knihy:

Gérard Prunier, The Rwanda Crisis: History of a Genocide (1997)
Philip Gourevitch, We Wish to Inform You That Tomorrow We Will Be Killed With Our Families (1998)
Alison Des Forges, Leave None to Tell the Story: Genocide in Rwanda (1999)
Samantha Power, A Problem from Hell: America and the Age of Genocide (2002)
Roméo Dallaire, Shake Hands with the Devil: The Failure of Humanity in Rwanda (2003)
Immaculee Ilibagiza, Left to Tell: Discovering God Amidst the Rwandan Holocaust (2006)
Paul Rusesabagina, An Ordinary Man: An Autobiography (2006)

Odporúčané filmy a dokumenty:

BBC Panorama: Rwanda programmes (1994-1998)
Ghosts of Rwanda (2004)
Hotel Rwanda (2004)
Shooting Dogs (2005)
Sometimes in April (2005)
A Sunday in Kigali (2006)
Shake Hands with the Devil (2007)
Munyurangabo (2007)
The Day God Walked Away (2009)
Earth Made of Glass (2010)
Kinyarwanda (2011)

Čítajte ďalej

Výhodná investícia (Vico)

Karikatúra Fedora Vica na piatok

Výhodná investícia (Vico)

Sme už iní (Sliacky)

Kresba Mikiho Sliackeho na štvrtok

Vývoj sa nedá poprieť (Sliacky)

Český a slovenský príbeh (Sliacky)

Karikatúra Mikiho Sliackeho na stredu

Český a slovenský príbeh (Sliacky)

Člověče, nezlob se (Vico)

Karikatúra denníka SME (kreslí Vico).

Prezidentská štandarda (Sliacky)

Volebná karikatúra Mikiho Sliackeho

Prezidentská štandarda (Sliacky)

Ako hlasovali? (Vico)

Karikatúra Fedora Vica na sobotu

Ako hlasovali? (Vico)
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop