Píše Anders Fogh Rasmussen, generálny tajomník NATO
Keď sa tak ktorákoľvek krajina slobodne rozhodne, nik jej v tom nesmie brániť.
Kríza na Ukrajine je výzvou pre princípy, na ktorých sme vybudovali modernú Európu. Zásah Ruska na Kryme je porušením územnej integrity a zvrchovanosti Ukrajiny. Podkopáva medzinárodné právo. A vysmieva sa zásade, že každý štát má právo vybrať si svoj osud.
Toto pravidlo nám umožnilo prekonať rozdelenie vnútené tyraniou po druhej svetovej vojne a priblížiť sa viac ako kedykoľvek predtým k jednotnej, slobodnej a mierovej Európe.
Tento rok si pripomíname, ako veľa sme získali, ale kríza na Ukrajine je varovaním, že tento princíp musíme chrániť. Práve to NATO robí.
Rok 2014 prináša množstvo dôležitých výročí v euroatlantických vzťahoch. Je to 15 rokov, odkedy sa aliancia rozšírila o Česko, Maďarsko a Poľsko; desať rokov od vstupu Bulharska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Slovenska a Slovinska; a päť rokov od pripojenia Albánska a Chorvátska. Je to aj desať rokov, odkedy desať z týchto krajín vstúpilo do Európskej únie.
Záväzok a záruka
Ako dánsky premiér som bol v roku 2004 na summite NATO, na ktorom sa rozhodlo o rozšírení. Predsedal som summitu Únie v Kodani, ktorý schválil prijatie nových krajín. Ako generálny tajomník NATO som pracoval s novými členmi. V oboch organizáciách som videl, aké veľké výhody má ich pripojenie.