Píše Jana Dubovcová,
bývalá dlhoročná sudkyňa,
v súčasnosti ombudsmanka
Ako bývalá sudkyňa, ktorá sa dlhé roky zaoberala reformou súdnictva, by som sa svojím názorom rada zapojila do diskusie o navrhovanej ústavnej zmene týkajúcej sa Súdnej rady.
Združenie sudcov Slovenska (vtedy združovalo viac ako 800 z 1200 sudcov) ešte v roku 1999 na hlavnom zhromaždení v Starej Ľubovni prijalo analýzu stavu súdnictva a koncepciu reformy súdnictva (bola uverejnená v časopise Justín ZSS ročník VI. číslo 3/2000).
Na túto analýzu nadviazal vládny návrh dlhodobej Koncepcie stabilizácie súdnictva, ktorý schválila Národná rada Slovenskej republiky v októbri 2001 ako uznesenie č. 1265.
Na základe tejto ucelenej koncepcie boli prijímané potrebné zákony a realizovali sa legislatívne a organizačné zmeny vo vzťahu k efektívnosti súdnictva (zavádzanie súdneho manažmentu, náhodné prideľovanie spisov, výberové konania sudcov, optimalizácia siete súdov a súdnej sústavy), teda všetko opatrenia zamerané na transformáciu socialistického súdnictva na demokratické.
Prezidentovi navrhli zobrať právomoci omylom, novela od Smeru a KDH má chybyČítajte
V prospech politikov
Začal sa proces, ktorým malo dôjsť k stabilnému nastaveniu systému na desaťročia do budúcnosti. Práve vďaka ucelenej koncepcii jednotlivé kroky do seba zapadali. Aj ja som sa aktívne podieľala na jej realizácii až do roku 2006. Vtedy ju štát prestal realizovať a, naopak, urobil do nej množstvo nekoncepčných zásahov.