Píše Michail Saakašvili,
bývalý gruzínsky prezident
Minulý mesiac po tom, čo v réžii nabitých kalašnikovov zorganizovala referendum na Kryme, tento región Ruská federácia anektovala a položila tak základ toho, čomu Moskva hovorí „nová politicko-právna realita“, čo je nová ruská paradigma bezprávneho sveta.
Ako povedala 13. marca v prejave pred Bundestagom nemecká kancelárka Angela Merkelová, Rusko prináša do spoločnosti zákon džungle.
Cynický scenár
Pre tých z nás, ktorí sme prežívali pokusy Vladimira Putina zvrátiť výsledky toho, čo nazýva „najväčšou geopolitickou katastrofou“ dvadsiateho storočia – teda rozpadu Sovietskeho zväzu –, nie je to, čo sa deje na Ukrajine, nečakané. A ani to nevyzerá ako vyvrcholenie drámy.
Dnes by už malo byť všeobecne známe, že Putinov pôvodný plán prevziať aj východnú Ukrajinu s pomocou mobilizácie tamojšieho po rusky hovoriaceho obyvateľstva, stroskotal. To však neznamená, že sa vzdáva.
Ruskí stratégovia hovoria o „víkende hnevu“, ktorý by mohol zahŕňať nejaký druh ozbrojeného útoku na vládne budovy na východnej a južnej Ukrajine. Ak títo miestni provokatéri a „sily sebaobrany“ tieto budovy udržia, ako sa to stalo na Kryme, môžu slúžiť ako základne pre ďalšiu vojenskú intervenciu. Ani v tomto prípade by nás tento cynický prípad nemal prekvapiť.
Kresba - Vizár
Stále dokola
História môže byť pre politikov užitočnou učiteľkou: jednak im môže pomôcť, aby predišli novým pohromám, a tiež, aby vedeli reagovať na pohromy, ktoré aj napriek najlepším úmyslom nevyhnutne prídu.
No aj napriek tomu robí mnoho politikov tie isté chyby, ktoré robili pred desaťročiami ich predchodcovia. Nemôžem si pomôcť, ale musím použiť slávny citát známeho bejzbalistu Yogiho Berru: „Je to déjà vu, stále dokola.“