Ak sa lepšie pozrieme na výsledky maďarských volieb, vysvitne, že si oproti svojmu výsledku z roku 2010 dokázala polepšiť jediná strana: krajne pravicový Jobbik. Získal skoro milión hlasov, asi o 130-tisíc viac ako v roku 2010.
Takzvané demokratické strany – čiže všetky významnejšie okrem vládneho Fideszu a Jobbiku – teraz nemali viac ani menej voličov než pred štyrmi rokmi: zhruba 1,5 milióna. V roku 2010 boli tri takéto strany: Maďarská socialistická strana (MSZP), zelená strana Politika môže byť iná (LMP), kritizujúca globalizáciu, a prokapitalistické konzervatívne Maďarské demokratické fórum (MDF). Posledná strana zanikla a LMP sa scvrkla (prekročila však päť percent a dostala sa do parlamentu).
MSZP nahradila volebná koalícia Zmena vlády, ktorej najvýznamnejšími silami sú socialisti, od nich odtrhnuté Spolu 2014, ku ktorému sa pripojila skupina odídencov z LMP a Demokratická koalícia expremiéra Ferenca Gyurcsányho, ktorý je všeobecne nepopulárny, ale má aj veľa nadšených prívržencov. Najväčšiu stratu však utrpel ten, kto je absolútnym víťazom: vládny Fidesz.
Dvojakí občania volili Fidesz
Vďaka zdeformovanému volebnému systému síce i teraz získal takmer 67 percent parlamentných mandátov, v samotnom Maďarsku však dostal o 600-tisíc hlasov menej (na straníckej listine to znamená mínus deväť percent), než bolo tých 2,7 milióna v roku 2010. (Dvojakí občania, ktorí využili svoje volebné právo a správne vyplnili lístok, hlasovali skoro všetci pre Fidesz, čo mu prinieslo 129-tisíc hlasov navyše.)
Možnosti opozície robiť si kampaň pritom boli veľmi obmedzené, verejnoprávne médiá a časť komerčných televízií vysielali nezakrytú vládnu propagandu a viedli negatívnu kampaň proti opozícii.