Píše ekonóm Vladimír Baláž,
Prognostický ústav SAV
Zužovanie vládnucej elity pritom vytvára priestor pre rôznych extrémistov a bláznov.
Príjmová nerovnosť už nie je len doménou salónnych marxistov. Stala sa hlavnou témou svetového ekonomického fóra v Davose v januári tohto roka. Politické, ekonomické a intelektuálne špičky už tri roky za sebou označili rastúce príjmové nerovnosti za najväčšie riziko globálneho ekonomického rozvoja.
Medzinárodné porovnania poukazujú na fakt, že čím je vyššia príjmová nerovnosť, tým je nižšia aj úroveň sociálnej mobility, t. j. možnosti dostať sa z nižšej spoločenskej vrstvy do vyššej. Tento problém sa ako čoraz akútnejší ukazuje aj v bašte demokracie a trhovej ekonomiky, akou sú USA.
Ako chlapcovi sa mi v ére hlbokej totality dostala do rúk knižka Z kamelota milionárom. Román pre deti, napísaný ešte za prvej československej republiky, bol heroickým príbehom slovenského chlapca Janka Sokola, ktorý sa v ďalekej Amerike vypracoval z kamelota na nefalšovaného milionára.
V okresnej knižnici toto dielko nejakým zázrakom ušlo prísnemu oku socialistického cenzora. Knižka bola poriadne ohmataná, čo dokazovalo, že aj socialistické deti (alebo ich rodičia) chceli vedieť, ako sa dá zbohatnúť.