Píše Bennett Ramberg,
bol analytikom ministerstva zahraničia USA za vládnutia Georgea H. W. Busha,
je autorom knihy Deštrukcia atómových zariadení počas vojny
Množstvo jadrových zariadení na Ukrajine a reálne riziko ich poškodenia sú dobré dôvody, pre ktoré by si ruský prezident mohol rozmyslieť zásah u susedov.
Dvadsaťosem rokov od explózie v elektrárni v Černobyli čelí Ukrajina nukleárnej hrozbe iného druhu: možnosti, že sa jadrové reaktory môžu v prípade ruskej invázie stať vojenskými cieľmi.
V marci na haagskom summite o atómovej bezpečnosti úradujúci ukrajinský minister zahraničia hovoril o „potenciálnej hrozbe pre mnohé jadrové zariadenia“ v prípade, ak sa udalosti zvrhnú na otvorenú vojnu.
O čosi skôr v tom istom mesiaci ukrajinský veľvyslanec pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu Ihor Prokopčuk rozposlal členom správnej rady organizácie list, v ktorom varoval, že invázia môže privodiť „hrozbu rádioaktívneho zamorenia na území Ukrajiny a susedných krajín“.
V Kyjeve ukrajinský parlament vyzval na medzinárodné monitorovanie, ktoré by malo pomôcť chrániť elektrárne, kým vláda obmedzovaná nedostatkom peňazí podnikala vlastné kroky s rovnakým cieľom.
Sú ukrajinské obavy zveličené – „zlomyseľné urážky“, ako ich označil Kremeľ – alebo by sme ich mali brať vážne?