Píše ekonóm Vladimír Baláž
Thomas Piketty v nej píše o tom, ako rentieri kazia kapitalizmus.
Nestáva sa často, aby na vrchole rebríčka bestsellerov v Amazone trónila hrubá kniha o histórii a fungovaní kapitalizmu. Kniha Kapitalizmus v 21. storočí od 42-ročného francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho však vyhodil z trónu aj také veľdiela ako Hra trónov či pravdivý príbeh štvorročného chlapčeka, čo navštívil nebo. Hrubizná kniha (francúzsky originál má 950 strán) spája nespojiteľné. Vysokú erudíciu a záplavu dát s pútavým a zrozumiteľným výkladom.
Hoci to pán Piketty explicitne neuvádza, jeho dielo má ambíciu poskytnúť modernú alternatívu voči Marxovi. Recenzie odbornej verejnosti (nositeľov Nobelových cien i ekonómov medzinárodných finančných inštitúcií) sú takmer bez výnimky nadšené. A to aj v prípade recenzentov, čo s Pikettym nesúhlasia. Oceňujú však nesmierne široký záber. Presvedčivú a zrozumiteľnú argumentáciu. A predovšetkým úžasnú prácu s dátami z ekonomickej histórie.
Až k rímskemu impériu
Zhrnúť obrovské dielo do krátkeho odseku je nevďačná úloha. Vopred sa ospravedlňujem za všetky zjednodušenia. Podstata argumentov je asi takáto: Existuje určitý vzťah medzi vlastníctvom kapitálu a výnosom z neho na strane jednej a tempom ekonomického rastu na strane druhej. Novovytvorená hodnota sa v ekonomike delí medzi tých, čo pracujú, a medzi tých, čo vlastnia kapitál.