25 rokov po – 25. výročie nežnej revolúcie. Článok je príspevok o stave v obrane na Slovensku v rámci projektu Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií (www.bisla.sk) 25 rokov po.
Píše Marián Majer zo Stredoeurópskeho politického inštitútu – CEPI
Oblasť obrany a bezpečnosti je jednou z oblastí, kde možno za uplynulých 25 rokov na Slovensku pozorovať azda najväčšie zmeny. Nielen z dôvodu vnútorných procesov v rámci Slovenska, ale primárne z dôvodu transformácie celého európskeho a svetového bezpečnostného prostredia.
Zánik bipolárneho sveta, rozpustenie Varšavskej zmluvy, rozširovanie Severoatlantickej aliancie, či mnohé krízy v rôznych častiach sveta (Balkán, Blízky východ, Afganistan, Afrika) mali bezprecedentný vplyv aj na dianie v slovenskom chápaní obrany a vývoj ozbrojených síl SR.
Samozrejme, významným medzníkom bol vznik Slovenskej republiky v roku 1993 a rozdelenie dovtedy spoločnej česko-slovenskej armády. Týmto aktom ostalo Slovensku vyše 50-tisícové vojsko s množstvom sovietskej techniky, vysokým podielom dôstojníkov, ktorí nespĺňali požiadavky na moderného vojaka, a rozsiahlou infraštruktúrou vyžadujúcou množstvo materiálnych i personálnych zdrojov.
Preto sa v podstate okamžite (minimálne na deklaratívnej úrovni) začal proces transformácie a reštrukturalizácie, čoho dôkazom bolo tiež prijatie prvej série strategických dokumentov. Posilňujúcim faktorom sa mal stať vstup do Partnerstva za mier NATO v roku 1997, ktoré malo okrem iného priviesť Slovensko k dverám aliancie.
Zmeny v prostredí armády však neboli nasledované dostatočným plnením politických požiadaviek, a preto predstavitelia vlády SR na summite v Madride v roku 1997 pozvánku na vstup nezískali a rozšírenie NATO o dva roky neskôr sa týkalo len Českej republiky, Maďarska a Poľska.
25 rokov po
V sérii diskusií pokračujú Marian Majer a Róbert Ondrejcsák.
Bratislavský inštitút humanizmu (www.bih.sk) a Bratislavská medzinárodná škola liberalných štúdií (www.bisla.sk) v roku 25. výročia nežnej revolúcie organizuje 25 diskusií.
Témou štvrtej z nich je Obrana – podceňovaná, zabudnutá, ale znova aktuálna.
Hosťami budú:
Marian Majer, CEPI (Stredoeurópsky politický inštitút)
Róbert Ondrejcsák, CENAA (Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy)
Moderuje: Juraj Hrabko
Diskusia sa bude konať v utorok 6. 5. 2014 o 17.00 h v sídle BISLA (Grösslingová 53, Bratislava, Christian Johnson Room).
Diskusie sú prezentované naživo a zo záznamu na www.infonet.tv. Predchádzajúce diskusie a články nájdete na www.bih.sk.
Nástup vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998 znamenal redefinovanie prístupu k obranným reformám i celkovým predvstupovým rokovaniam. Slovensku bol ponúknutý tzv. akčný plán členstva (MAP), začali sa zmeny v nastavení obranného systému a legislatívy, ako aj v procesoch plánovania a obrannej modernizácie. Začiatok 21. storočia tak bol v prípade obrany obdobím najväčších zmien.
V roku 2001 bola schválená trojica strategických dokumentov (bezpečnostná, obranná a vojenská stratégia), prvý komplexný dlhodobý plán rozvoja rezortu obrany (tzv. Model 2010) a v roku 2002 séria obranných zákonov. Významný dopad na prebiehajúcu transformáciu mali udalosti zo septembra 2001, ktoré zásadne zmenili globálne bezpečnostné prostredie a ovplyvnili prístup k bezpečnostným prioritám a formovaniu ozbrojených síl.