Píše Frank-Walter Steinmeier, nemecký minister zahraničia
Minulý piatok v Odese zahynulo štyridsať ľudí v ohni. Po roztržke dvoch bojujúcich skupín jedna z nich utiekla do budovy odborov.
Po tom, čo na zabarikádovanú budovu dopadli Molotovove koktaily, tucty ľudí, čo boli dnu, hrozivo zhoreli. Polícia nezasiahla.
K nezvratnému momentu
Ukrajinské bezpečnostné zložky pokračujú v akciách zameraných proti pouličným barikádam a verejným budovám obsadeným proruskými protestujúcimi, ktorí používajú násilie. Len v tejto a iných zrážkach z posledných dní zahynuli či boli zranené tucty ľudí. Za ukrajinskými hranicami sú v pohotovosti tisíce vojakov, čo na Ukrajine vnímajú ako bezohľadnú hrozbu invázie. Sú to dramatické udalosti a vývoj. Správy sú nielenže horšie, ale stávajú sa horšími ešte rýchlejšie.
Akoby to nebolo dosť, eskaluje aj vojna slov: medzi ukrajinským vedením a separatistami, medzi Kyjevom a Moskvou, medzi Východom a Západom sa vymieňajú čoraz ostrejšie výrazy. Hrozí, že telefonáty politických lídrov sa stanú len obyčajnými vyhláseniami k ich vlastným voličom namiesto toho, aby boli prostriedkom komunikácie účastníkov snažiacich sa riešiť problémy. Verejná mienka v niektorých krajinách sa rýchlo rozruší a čoraz viac sa radikalizuje.
Celkovo vzaté, tieto udalosti a následná odpoveď verejnej mienky sa navzájom rozvášňujú a dramaticky zhoršujú celkovú situáciu. K slovu sa dostáva šialenstvo. Hrozí nám, že sa blížime k bodu, z ktorého niet návratu, k momentu, kde už nebude možné zastaviť udalosti, ktoré vymykajú kontrole, a ocitneme sa na vrchole vojny vo východnej Európe.
Máme OBSE
Ale hoci sa situácia denne zhoršuje, uspeli sme v sobotu spolu s OBSE uprostred pokračujúcej bitky o mesto Sloviansk v pokojnom oslobodení dvanástich nemeckých, európskych a ukrajinských vojenských inšpektorov, ktorých zadržiavali proruskí separatisti.
Bolo to možné vďaka tomu, že v čase, keď to bolo treba, všetci nakoniec konštruktívne spolupracovali – ukrajinská vláda v Kyjeve, ruské vedenie v Moskve i ruský vyslanec Vladimir Lukin. Bolo to možné preto, že OBSE vytvorila na tomto území sieť, za ktorú sa v kľúčovom momente dalo zatiahnuť. Bolo to možné, pretože naše politické kanály do Kyjeva i Moskvy boli stále otvorené a umožnili výmenu dôverných informácií.
Vždy stojí za to použiť každú zostávajúcu možnosť a čas, a to aj v situácii, ktorá sa zdá takmer beznádejná. Vzdať sa nie je riešenie! Tento princíp sa musí aplikovať aj na našu snahu dosiahnuť zmiernenie napätia. Skutočne sme mohli zlyhať. Ale nemáme právo stáť bokom a nechať, nech katastrofa pokračuje. Nemáme len povinnosť chopiť sa každej šance, ktorá sa naskytne, ale tiež povinnosť tvrdošijne vytvárať naše vlastné šance.