SME

Keď pacienti z blázincov sú pánmi sveta

KNIHA TÝŽDŇA / LEV A JEDNOROŽEC George Orwell aj v esejach rozvíja svoju hlavnú tému: človek v súkolesí totalitnej moci

KNIHA TÝŽDŇA / LEV A JEDNOROŽEC

George Orwell aj v esejach rozvíja svoju hlavnú tému: človek v súkolesí totalitnej moci

Pražské vydavateľstvo Argo pripravilo projekt predstavujúci kompletnú esejistickú tvorbu Georgea Orwella. Knihu Lev a jednorožec: eseje I. (1928 – 1941) preložila Kateřina Hilská ako prvý diel štvorzväzkového edičného počinu.

George Orwell (1903 – 1950) sa narodil v Barme, vo vtedajšej Britskej Indii, kde istý čas pôsobil v službách polície. Aj táto skúsenosť utvárala jeho vzťah k imperializmu. „Zlo“, „prázdnota a zbytočnosť nadvlády belochov na Východe“, takéto a podobné prívlastky možno nájsť nielen v eseji Ako som strieľal slona. Esej Marakéš je zase svedectvom o sociálnom cítení a solidarite s ťažko pracujúcimi, trpiacimi ľuďmi. Mlčky znášajú svoj údel a sú nevypočutí. Bezmenní. „Neviditeľní.“

SkryťVypnúť reklamu

Neviditeľní ľudia

Záujem o človeka je záujmom o život ako najvyššiu hodnotu. Túto myšlienku Orwell rozvinul v eseji Poprava obesením, tematizujúcej medznú situáciu, ktorej predchádzala reakcia odsúdeného, keď sa cestou na popravisko vyhol mláke. V tej chvíli Orwell pochopil „nevýslovnú krivdu, keď pretnete život v plnej sile. Ten muž nezomieral, bol nažive. On a my sme boli skupinkou mužov, ktorí spolu šli a videli, počuli, cítili, chápali rovnaký svet; a o dve minúty... bude o jednu myseľ menej, menej o jeden svet.“

Autor alegorických románov 1984 a Zvieracia farma venoval aj vo svojich esejach najväčšiu pozornosť totalitnej moci, jej podstate, povahe a mechanizmom. Písal o tendenciách ovládnuť individuálne ľudské osudy, privlastniť si ich a izolovať od ostatných, vytvoriť z nich masu uväznenú v strachu z dôsledkov, ktoré prichádzajú z porušenia pravidiel a príkazov, čo si myslieť, čo hovoriť a ako sa správať. Upozorňoval, že totalitná moc v človeku deformuje schopnosť vidieť veci a javy v súvislostiach a uplatňovať zvyčajné porovnávacie kritériá.

SkryťVypnúť reklamu

Nástup hnedých košieľ v Nemecku ho ako slobodomyseľného, ľavicovo zmýšľajúceho intelektuála mobilizoval rovnako ako „falošný úsvit“ sovietskeho komunizmu s čistkami, väznením bez súdu, s procesmi, popravami, lágrami, ako o Sovietskom zväze v roku 1938 referoval novinár Eugene Lyons v knihe Utopická úloha. Tú Orwell ako esejista recenzoval spolu s publikáciami od niekdajšieho cárskeho diplomata Nicolasa de Basilyho, amerického novinára Clarencea K. Streita či neskoršieho nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Bertranda Russella.

Orwell uvažoval politicky aj v polemikách nad knihami Dickensa, Tolstého či Henryho Millera. Literatúru totiž vnímal ako individuálny, nie však spoločensky vykorenený proces. Najčastejšie o nej uvažoval ako o akte slobodného prejavu (oslobodenom od politických programov či partajnej disciplíny), ktorý zachováva vernosť „duchovnej poctivosti“ a nepozná „dobrovoľnú autocenzúru“.

SkryťVypnúť reklamu

Krotenie moci

Orwell ľuďom intelektu, politickej citlivosti a mravnej zodpovednosti prisúdil úlohu opakovať tisíckrát počuté pravdy. Povedzme pravdu o tom, že „Hitler

nie je bezvýznamný šialenec a nemecké tanky nie sú z papiera“. Keďže „v súčasnosti sa právo neskrývanej sily uplatňuje temer všade a obdiv k tyranom sa pod rôznymi pláštikmi stal všeobecne vyznávanou vierou“.

Orwell hovoril o „krotení moci“ a túto apelatívnu požiadavku staval do protikladu so všeobecne prijímanými podmienkami, medzi ktoré patria módne, demagogické a alibistické tvrdenia. O občianskej bdelosti a pohotovosti si nikdy nerobil ilúzie. Naopak, krajne znepokojený registroval vzrastajúci nacionalizmus, ktorý vedno s „náboženskou bigotnosťou a feudálnou vernosťou“ pokladal za „oveľa mocnejšie sily než zdravý rozum“.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé vedel, iné „len“ predvídal. A dejiny ľudskej spoločnosti mu, žiaľ, dávali a stále dávajú za pravdu. Lebo „postavy z temného dávnoveku“ sú permanentne pripravené „vpochodovať do našej súčasnosti“. Lebo „ľudské typy, o ktorých sme sa domnievali, že vyhynuli pred stovkami rokov – tancujúci derviš, náčelník lupičov, Veľký inkvizítor – sa náhle znovu objavili, no nie ako pacienti blázincov,ale ako páni sveta“.

Orwellove literárne vybrúsené eseje sa čítajú ako mrazivo aktuálna výpoveď o nás, o našom sklone zľahčovať a zabúdať, o nezničiteľnej vôli ničiť a o prepotrebnej potrebe tvoriť. V umení a živote. Vždy, keď preváži druhý princíp, na chvíľu sa zlepšia vyhliadky, že tie temné postavy sa podarí hospitalizovať ešte skôr, ako sa vynoria z rovnako temnej minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 602
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 508
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 165
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 473
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 316
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 267
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ako ďaleko si trúfne zájsť?


18

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Robert Fico a Vladimir Putin v Kremli.

Robert Fico si položil správnu otázku a odpovedal si po svojom.


12
Peter Tkačenko.

Keď si politik neváži sám seba, nemôže čakať, že si ho budú vážiť voliči.


73
SkryťZatvoriť reklamu