Píše Maša Gessenová (1967),
rusko-americká novinárka,
autorka Putinovej biografie Muž bez tváre
Putin jasne naznačil, že môžu a mali by byť prekreslené aj hranice, vytýčené ešte skôr – hneď po boľševickej revolúcii v roku 1917.
Vladimir Putin konzistentne obhajoval svoju intervenciu na Ukrajine záujmom o bezpečnosť tam žijúcich etnických Rusov, po rusky hovoriacich ľudí a ruských občanov. To spôsobilo, že sa lídri iných susediacich krajín s početnou po rusky hovoriacou populáciou rozklepali. Takisto však vďaka tomu vzniklo mnoho vtipov o ruskojazyčnom a ruský pas vlastniacom obyvateľstve Izraela a New Yorku, ktorí žiadajú Putina, aby na ich ochranu vyslal svoje jednotky aj tam.
Kresba: Vizár
Cez prizmu cárskej minulosti
Chápeme, že ide o vtip, pretože je jasné, že po rusky hovoriaci a ruský pas vlastniaci obyvatelia Ukrajiny sú v očiach Kremľa iní ako tí z Brooklynu či Ašdodu. Síce nežijú v Rusku, ale tiež nežijú v úplnom zahraničí. Ani po takmer štvrťstoročí ruskej samostatnosti totiž nezačala táto krajine o sebe premýšľať ako o postimperiálnom štáte. Rusko – ako Putin detailne opísal svoj pohľad – sa pozerá na Ukrajinu cez prizmu víťazstiev, porážok a urážok z imperiálnej minulosti.