Píše Keith Johnson,
redaktor časopisu Foreign Policy
Jedným z ľudí, ktorí sú v konečnom dôsledku zodpovední za diplomatické a vojenské meranie síl v Juhočínskom mori, je jeden anglický právnik, ktorého preslávila rukou a po latinsky písaná rozprava obsahujúca slávnu čínsku námornú mapu. Hoci je mŕtvy už 360 rokov, právne argumenty, ktoré John Selden použil na ospravedlnenie krajín, ktoré zaberali oceány, ako keby šlo o kusy pevniny, sú stále veľmi živé.
Je to veľmi dôležité vzhľadom na to, že čínske preberanie Seldenových myšlienok vedie k čelnej zrážke americkej viery, že svetové moria majú byť otvorené pre všetkých, a čínskeho presvedčenia, že môže mať nad časťou z nich exkluzívnu kontrolu. V prípade čínskeho záujmu o vrtné veže vo vodách v blízkosti Vietnamu nie je v stávke ani tak tých neveľa barelov ropy, ako skôr to, či globálny systém, ktorý umožnil rast Západu, žije, alebo umiera.
Hlboké korene dnešného sporu
„Čínske správanie spochybňuje základný princíp slobody plavby na úkor konzervatívneho kontinentálneho prístupu k moru.“ Hovorí Alessio Patalano, špecialista na tému východoázijských morí na londýnskej King´s College.